BB’DEN BAL ÜRETİCİLERİNE DESTEK

MEDYA21-Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, modern arıcılığın geliştirilmesi amacıyla bal üreticilerine düzenlenen törenle ekipman desteğinde bulundu. Bal üreticilerine ekipmanları teslim eden Vali Münir Karaloğlu, üreticilerden ilk 5’e girmeleri sözünü aldı.

Büyükşehir Belediyesi Ali Emiri Toplantı Salonunda gerçekleşen törende konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, kentin tarım ve hayvancılıkta önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi. Karaloğlu, Diyarbakır’ın yaklaşık 120 bin bal kovanında bin 400 ton bal üretimiyle 17. sırada olduğunu belirterek, arazi yapısı, faunası ve son dönemde yakalanan huzur ve güven ortamıyla bu sıranın Diyarbakır’a yakışmadığını vurguladı.

‘ÜST SEVİYELERE TAŞIYACAĞIZ’

Önümüzdeki dönemde Diyarbakır’ı arıcılıkta da bal üretiminde de Türkiye’nin ilk 5 vilayetinden biri yapmayı hedef aldıklarını ifade eden Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Sadece tüketerek bir yere varmamız mümkün değil. Her alanda, tarımsal, hayvansal ve sanayi faaliyetlerinde üretmek zorundayız. Biz devlet olarak hangi sektör olursa olsun imkânlarımız ölçüsünde üretenin yanındayız, yanında olmaya, üreticinin önünü açmaya devam edeceğiz. Devlet olarak vermiş olduğumuz bu destekler elbette ki sizin bütün ihtiyaçlarınızı karşılamayacak. Ama biz size cesaret vermeye sizin önünüzü açmaya devam edeceğiz. Biz cesaret vereceğiz, sizin müteşebbis ruhunuz işi büyütecek.”

Diyarbakır Bal Üreticileri Birliği Başkanı Ali Rıza Demir ise, Vali Karaloğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Proje kapsamında 29 üreticimize bal sağma makinesi, 17 üreticimize sır alma teknesi, 18 üreticimize bal dinlendirme makinesi, 30 üreticiye bal sağım çadırı gibi çeşitli arıcılık ekipmanları hibe edildi. Katkılarından dolayı başta valimiz olmak üzere büyükşehir belediyemize öncülük ettikleri ve destek verdikleri için şahsım ve üreticiler adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

28 BİN AĞACA FISTIK AŞISI

Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların sadece alt ve üstyapı ihtiyaçlarını gidermediğini, tarımsal ve hayvansal üretimde bulunan çiftçileri desteklediğini de ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yıl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Odası, Dicle Üniversitesi ve GAP İdaresiyle birlikte Diyarbakır’da 2021 yılını sert kabuklu meyveler yılı ilan ediyoruz dedik. 2020’nin sonunda ve şu anda çalışmalarımız devam ediyor. 10 bin ceviz aşıladık. Aşılarımız tutmuş çok mutlu oluyoruz. Şimdi 28 bin fıstık aşısı yapacağız. Haziranın 15’inde başlıyoruz. İlk defa Kulp’un İslam Mahallesi’nde anaç kestane ağacı bulduk.O ağaçtan aşılar alarak 2 bin meşe palamuduna kestane aşısı uyguladık. Diyarbakıri 3-4 yıl içerisinde kestane üreten şehir haline gelecek. Şimdi o kestane ağacımızı, anıt ağaç haline getirmek için çalışmalarımız var. Silvan bölgesinde tespit ettiğimiz 500-600 yaşında çınarlarımız var. Onları da tescilleyip gelecek nesillere anıt ağaç olarak bırakmak istiyoruz.”

Bal üreticilerine ekipman dağıtım törenine, Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter V. Ayhan Kardan, Bal Üreticileri Birliği Başkanı Ali Rıza Demir, Daire Başkanları, kamu kurum müdürleri ve bal üreticileri katıldı. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir