FETİH VE ASHAB-I KEYF ETKİNLİKLERİ

MEDYA21-Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Fethi’nin 1382’inci yıl dönümü ve Ashab-ı Kehf Uyanış Günü nedeniyle düzenlediği etkinliklerin programını açıkladı. 23 Mayıs’ta başlayacak olan Fetih kutlamaları etkinliklerinde çevrimiçi şiir, sohbet, eğitici kukla, belgesel gösterileri, fotoğraf sergisi, panel, söyleşi, konser ve yarışma programları yer alacak.

Fetih Haftası ve Uyanış Günü etkinlikleri, 23 Mayıs’ta “Türk Yıldızları”nın uçuşuyla başlayacak ve 28 Mayıs’ta Lice Ashab-ı Kehf Mağarası’nda gerçekleştirilecek programla sona erecek. Vatandaşlar, Fetih Haftası’nda “Dünden Bugüne Diyarbakır” fotoğraf sergisini, 23-28 Mayıs tarihleri arasında Sümerpark Ortak Yaşam Alanı içinde yer alan Diyarbakır Sanat Galerisi’nde gezebilecek. Ayrıca isteyenler fotoğrafları diyarbakirsergi.com internet adresi üzerinden inceleyebilecek.

           Etkinliklerin çoğu çevrimiçi olacak

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Gezici Otobüs Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ve Sur olmak üzere her gün farklı bir merkez ilçede dinleyiciyle buluşacak. Her ay sosyal medyada yayınlanan “Huzur Dersleri” Fetih Haftası nedeniyle Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tanyıldız “Peygamberler ve Sahabeler Şehrinde Yaşıyor Olmanın Sorumluluğu” ile 25 Mayıs saat 21:30’da izleyiciye keyifli bir sohbet sunacak.

             Yürüyüş düzenlenecek

27 Mayıs’ta Saat: 05:00-05:30’da Fetih Camii’den Hz. Süleyman Camii’ne yürüyüş ve ardından İçkale Sahabe Kabirleri Yanı’nda okunacak dualarla devam edecek. Dr. Cuma Karan “Fetih Öncesi Bölgenin Siyasi Durumu, Amid’in İslam Fethi Açısından Önemi”, Uzman Tarihçi Ahmet Demir “Diyarbakır’ın İslam Coğrafyasına Dahil Olması”, Prof. Dr. Mehmet Akbaş “İslam Ordularının Kürtlerle Karşılaşması” konularını ele alacakları panel 27 Mayıs saat 16:00’da başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi, 28 Mayıs’ta Ashab-ı Kehf kutlamalarında Lice ilçesi Duru Mahallesi’nde vatandaşlara gün boyu tasavvuf müziğinden seçkin eserler dinletecek. Ashab-ı Kehf Uyanış etkinlikleri kapsamında ayrıca söyleşilerde gerçekleşecek. Salgın nedeniyle etkinliklerin çoğunlukla çevrimiçi olarak gerçekleşeceği Fetih Haftası diyarbakirfetih.com adresinden yayınlanacak. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir