RAYLI SİSTEM SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi,  vatandaşlara konforlu, güvenli ve ucuz toplu taşıma hizmetleri vermek için hayata geçirmeyi planladığı ve ihalesini gerçekleştirdiği hafif raylı sistemin sözleşmesi imzaladı.

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bu alanda en güçlü 5 firmanın teklif verdiği proje ihalesiyle ilgili Altaş Altyapı Uluslararası Mühendislik ve Müşavirlik Anonim Şirketiyle sözleşme imzaladı. Projelerinin tamamlanması için verilen 6 aylık sürenin ardından uygulama aşamasına geçilecek. Ulaşım Daire Başkanı Hülya Atalay, Diyarbakır’ın ve Diyarbakırlıların yıllardan beri özlem duyduğu raylı sistem konusundra artık belli bir noktaya gelindiğini söyledi. Atalay, 14,1 kilometre uzunluğunda ve 23 istasyondan oluşacak hafif raylı sistemin Fiskaya’da Ticaret Odası’nın önünden başlayacağını ifade ederek, Dağkapı, Ali Emiri Caddesi, Hintlibaba, Ekinciler, Ofis katlı kavşağı, Turgut Özal Bulvarı, Diclekent Bulvarı, Mastfroş Bulvarı ile Lalegül Bulvarı hattını izleyerek Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde son bulacağını açıkladı.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bölgesinde depo sahası, trenlerin bakım onarım alanı ve işletme bürolarının bulunacağı alanın olacağını da anlatan Atalay, raylı sistemin ne zaman faaliyete geçeceği konusunun çok merak edildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“2023 yılında inşallah faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.Tabi bu çalışmanın ilk etabı uygulama projelerinin temin edilmesiydi. Biz bu etabı tamamladık. İhalemizi yaptık. Bunun diğer bir aşaması yapımı, diğer aşaması da araç temini. Bu etapları çok kısa sürede tamamlayarak 2023 yılında Diyarbakırlılara raylı sistemi hediye etmeyi planlıyoruz.” HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir