5 YILIZI HAK EDEN MEKAN: DİYAR ÇİLİNGİR

MEDYA21- Kim sevmez ki Türk mutfağının en leziz mezelerini ve yemeklerini tatmayı? Türk kültürünün olmazsa olmazı olan Türk mutfağını en özgün haliyle size sunan Diyar Çilingir’i  henüz duymadıysanız bir an önce yerinizi ayırtmalısınız.

Tüm sıcaklığı ile sizi karşılayan restoranın yemekleri, mezesi, kısacası sunduğu her şey şahane! Buraya gelen misafirler yemek için sıklıkla özel bir şekilde marine edilen et şiş, kebap ve diğer et ürünlerini tercih ediyor. Diyar Çilingir, ikramları ile de öne çıkmayı başarmış durumda. Geldiğinizde Yolunuz bize düşerse tam anlamıyla bir Ocakbaşı sofrasını deneyimleyebilir ya da normal bir masada yemeğinizi yiyebilirsiniz. Bizim size önerimiz “Ocakbaşı” ritüelini denemeniz olacaktır.

Sebzeli ve Adana kebabı, dinlendirilmiş ve sinirlerinden arındırılmış erkek kuzu eti ve kuyruk yağının elde zırh ile kıyılması sonucunda; tuz, kırmızı toz biber ve ince kıyılmış kırmızı köz biber karışımının yoğurularak hazırlanmasından oluşturulur. Elde edilen kıyma özel kebap şişlerine elle saplanır.

Meşe veya portakal kömürlü, alevsiz, kor ateşli mangala kebap şişleri yerleştirilerek pişirmeye başlanır. Et biraz pembeleşmeye başladığında şişler arada bir çevrilir. Kebabın üzerinde erimeye başlayan yağlar pide ekmeği yardımıyla sıkılarak alınır. Yağlanan ekmekler bıçak yardımıyla bölünerek tabağın içerisine yerleştirilir. Pişmiş kebap da tabağın içerisine eklenerek şişten çekilir. Mangalda ayrı bir şişte pişirilen domates, süs biberi ve yeşilbiber de tabağın kenarına yerleştirilerek; ince kıyılmış sumaklı soğan, yeşillik ve şalgam suyu ile servis yapılır.

Diyar Çilingir’in lezzetlerine dair ufak bilgiler paylaşmak isteriz: İşletmede sadece kuzu eti var. Burada yapılacak en iyi şey, lokantaya aç gitmek. Önümüze gelenleri sayayım: Terbiyeli kuşbaşı, simit kebap, pirzola, buttan beyaz et, terbiyeli küşleme, kekikli naneli kuşbaşı, sebzeli kebap. Ustamızı ön plana çıkaran özellikler şunlar: Etten çok iyi anladığı için iyi seçim yapıyor, etleri çok başarılı ve her biri farklı terbiye ediyor, fazla pişirmediği ama kömür ateşinde ve usul usul pişirdiği için etleri kurutmuyor ve kaya tuzu kullandığı için etin lezzetini ortaya çıkarıyor.  Kuzu eti kullandığı için bu özelliği Diyarbakır’ın sayılı et lokantaları arasına sokabilir.  En iyiler bunlarla da bitmiyor. .Gerçekten türünün en iyisi olan yani 5 yıldızı hak eden bir mekân ve menüye sahip. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir