DAVUTOĞLU, AİLELERLE TARTIŞTI

ÇOCUKLARININ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK MENSUPLARI TARAFINDAN DAĞA KAÇIRILDIĞI İDDİASIYLA HDP DİYARBAKIR İL BAŞKANLIĞI ÖNÜNDE EVLAT NÖBETİ TUTAN AİLELERİN DİRENİŞİ 741. GÜNÜNDE DE ZİYARETTE BULUNAN GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU AİLELERLE BİRBİRİNE GİRDİ. AİLELERE PARMAK SALLAYARAK "YALAN SÖYLEME SİZİ PROVOKE EDENLERE UYMAYIN" DİYEN DAVUTOĞLU ZİYARETİ HIZLANDIRARAK ÇADIRDAN AYRILDI. (MURAT BAŞAL/DİYARBAKIR-İHA) Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan aileleri ziyaret eden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bazı ailelerle tartıştı. Nöbet tutan bir babaya, "Yalan söyleme, sizi provoke edenlere uymayın" diyen Davutoğlu, ziyareti hızlandırarak çadırdan ayrıldı.

MEDYA21- Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, çocuklarının PKK mensupları tarafından kaçırıldığı iddiasıyla 3 Eylül 2019’da farklı kentlerden Diyarbakır’a gelen ailelerin HDP il binası önünde başlattığı oturma eylemi 741. gününde ziyaret etti. Ailelerle görüşen Davutoğlu, “Bizi kendi yerinize koyun HDP’ye destek vermeyin” diyen annelerden İmmihan Nilifırka’ya yanıt verirken, “Biz destek vermiyoruz” diye konuştu.
Annelerden Solmaz Övünç ise, “Bizi bir gün bile dile getirmediniz” sözüne karşılık veren Davutoğlu, “İlk ben ağırladım başbakanlıkta, yanlış söylüyorsunuz. Onlar bizim evlatlarımız hiçbir hakları yok” dedi. Annelerden Nilifırka “HDP’yi desteklemeyin yazıktır size” deyince, Davutoğlu sert tepki göstererek, “Destekleyenlere yazıktır, bu evlatlara ilk biz sahip çıktık, biz yine sahip çıkacağız” yanıtını verdi. Davutoğlu daha sonra başbakanlık döneminde görüştüğü ailelerin yanına giderek “İlk kim sahip çıktı sizin çocuklarınıza? Biz sizin çocuklarınızı getireceğiz demiştik” diye konuştu. Anne İmmihan Nilifırka daha sonra sinir krizi geçirince Ahmet Davutoğlu, babalara yöneldi.

BABALARLA POLEMİK

Babalardan Süleyman Aydın Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı diyalogda, evlatlarını istedi. Aydın daha sonra Davutoğlu ile yaşadığı gerginlikte, “Başbakanlık döneminizde bu evlatlar gönderildi. Sizin bugün Diyarbakır’a 3. gelişiniz, anne size HDP’ye destek vermeyin diyor siz de çocuklarınıza sahip çıksaydınız diyorsunuz. Sahip çıksaydınız, HDP’nin kapatılmasına karşı çıkmazdınız. HDP’ye destek veren Kandil’e de destek verir. Sizin evladınız 1 saat eve gelmese ne yapardınız? Ben 6 yıldır bu evladımdan ayrıyım” dedi.
PROVOKE EDENLERE UYMAYIN
Davutoğlu, evlat nöbeti tutan baba Süleyman Aydın’a “Ben öyle bir şey demedim, yalan söyleme Allah’tan kork. Bu çocuklar bizim de çocuklarımız, onlarla mücadeleyi ben yaptım, bırak öyle şeyi. Burada siyaset yapma. Biz bu çocuklara sahip çıkacağız, buradayım onun için. Bir dakika dinle beni, öfkeni anlıyorum ama bunların hepsinin hesabını soracağız. Her cezayı vermek lazım onlara, sizi ben ağırladım başbakanlıkta. PKK ile mücadelede ben değil miydim Diyarbakır’da sizi provoke edenlere uymayın” diye konuştu.
DERDİMİZİ ANLATMAYA ÇALIŞTIK
Celil Begdaş adlı baba ise, “Biz derdimizi anlatmaya çalıştık, neredeyse bizi vuracaktı. Kaldıramadı haksız olduğu için. Senin döneminde bütün çocuklar gitti, HDP’yi desteklemiyor diyor destekliyorsun. Sen burada HDP kapanmasın dedin neden dedin o zaman destekçisisin. Biz onun ziyaretini samimi bulmadık” şeklinde açıklama yaptı. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir