DEMİRTAŞ, KOBANİ DAVASINI YORUMLADI

DEMİRTAŞ, KOBANİ DAVASINI YORUMLADI

Edirne Cezaevi’nde tutuklu HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 26 Nisan’da başlayan Kobani davasının, HDP’ye kumpas davası olduğunu öne sürerek, “Asıl Kobani davasını, bu iktidar değiştikten sonra göreceğiz” dedi.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TELE1’den Rojda Altıntaş’ın sorularını yanıtladı. Demirtaş, “Mahkeme heyetinin, kendisine açıktan verilen siyasi talimatlar doğrultusunda hareket ettiği net olarak anlaşılıyor. Muhtemelen mahkeme heyetine, ‘Savunma falan almayı boş verin, bir an önce kararı açıklayın’ demişlerdir. Bir hakimler heyetinden ziyade, Cumhur İttifakı temsilcisi gibi davranmaları boşuna değil. Mahkeme heyeti yargılama yapmıyor, açık bir siyasi çalışma yürütüyor” ifadelerini kullandı.

‘YAPTIKLARI YARGIYA MÜDAHALEDİR’

AKP yöneticileri ve Bakanların duruşma öncesi açıklamalarda bulunduğunu da anımsatan Demirtaş “Bunu yargıya müdahale olarak değerlendiriyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Çakma Goebbels Fahrettin ile çakma gestapo şefi Soylu’nun aleyhimize algı yaratma faaliyetleri ilk değil. Ancak bu yalanlara, bir grup hırsız ile kokainci dışında inanan kimse kalmadı sanırım. Tabii ki yaptıkları yargıya müdahaledir ve açıkça suçtur. Günü geldiğinde yargıya hesap verirler.”

-Duruşma öncesinde HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar ile milletvekillerinin yaptığı açıklama, onlarca polis tarafından kalkanlarla engellenmeye çalışıldı, gazetecilerin açıklamayı görüntülemesine izin verilmedi. İstanbul’da gazeteciler darp edilerek gözaltına alındı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar davayı “intikam davası” olarak niteledi. Sancar’a katılıyor musunuz?

Demirtaş: “Mithat Hoca’nın tespiti doğru. Temel hedefleri HDP’den intikam almak. 2014’te IŞİD’in Kobani’de yenilmesi birilerine çok dokunmuş olacak ki, bunun intikamını HDP’den almaya çalışıyorlar. Aslında bu dava ‘Kobani davası’ değildir. ‘HDP’ye kumpas davası’dır. Asıl Kobani davasını, bu iktidar değiştikten sonra göreceğiz. Kobani protestolarında insanlarımızı katleden gerçek sorumlularla ve provokatörlerle toplum o zaman yüzleşecek. Şimdilik Ankara’da görülen dava Kobani davası değil, IŞİD destekçileri ile özgürlük yanlıları arasındaki bir davadır.”

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir