‘DİYARBAKIR PETROL KENTİ OLACAK’

DİYARBAKIR VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU, CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN MÜJDELEDİĞİ VE PETROL KEŞFEDİLEN 3 KUYUDAN BİRİ OLAN KOCAKÖY İLÇESİNDEKİ YENİŞEHİR-1 PETROL KUYUSUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği ve petrol keşfedilen 3 kuyudan biri olan Kocaköy ilçesindeki Yenişehir-1 petrol kuyusunda incelemelerde bulundu. Vali Karaloğlu, Diyarbakır sınırları içerisinde günlük 1,5 milyon dolarlık petrol üretiminin olduğunu belirterek, "Diyarbakır Türkiye'nin en önemli petrol üretim şehirlerinden birisi olacak" dedi.

MEDYA21- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip geçtiğimiz günlerde açıkladığı petrol keşfedilen 3 kuyudan biri olan Yenişehir-1 petrol kuyusunda incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, sondaj çalışmalarıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Vali Karaloğlu, petrol sahasındaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği Yenişehir-1 petrol kuyusundan bin 870 metre derinlikte günde 3 bin varil petrol üretildiğini söyledi.

Vali Karaloğlu, kuyudan en düşük 4,5 milyon varil petrol üretimi beklediklerini de ifade ederek, kentte 2017’de günlük 6 bin 500 varil olan petrol üretiminin yeni keşfedilen kuyularla 14 bin 700 varile çıktığını aktardı. Özel sektörle birlikte kentte günlük üretimin 22 bin 800 varil olduğunu anlatann Vali Karaloğlu, “Bugünkü petrol, ham petrol varil fiyatına baktığınızda 65 dolarlar civarında. Diyarbakır sınırları içerisinde günlük 1,5 milyon dolarlık petrol üretimi var. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Diyarbakır ili sınırları içerisinde 7 aktif sondaj kulesi ile arama faaliyetlerine devam ediyor. İnşallah temenni ediyoruz ki, önümüzdeki günlerde yapılan aramalardan da yine Cumhurbaşkanımızın vasıtasıyla  yeni müjdeler bekliyoruz” diye konuştu.

PETROL KENTİ OLACAK
Cumhurbaşkanının liderliğinde Türkiye’de yer üstü ve yeraltı kaynaklarını halkın hizmetine sunmak için kamu, yerel yönetimler ve özel sektörle el birliğiyle çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Vali Karaloğlu, “Diyarbakır önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde bu yapılan çalışmalarla Türkiye’nin en önemli petrol üretim merkezlerinden birisi olacak. Şu anda Türkiye’de önemli Petrol şehirlerimiz var ama Diyarbakır bu çalışmalarla Türkiye’nin en önemli petrol üretim şehirlerinden birisi olacak. Rabbim çalışmalarımızı kolay kılsın, rabbim bereketlendirsin” dedi. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir