DİYARBAKIR’IN ENERJİSİ YÜKSELİYOR

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Vali Münir Karaloğlu’nun göreve başlamasından sonra  kentin sorunlarına çözüm getirmek için hayata geçirdiği projeler, meyvesini vermeye başladı.

66 GÜNDE ISLAH EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi, Vali Karaloğlu’nun talimatıyla kentin içme suyu kaynağı olan Karacadağ’ı, uzun yıllardır kirleten ve hiçbir yönetim tarafından yapılamayan EKAY projesinin birinci etabını 66 gün gibi kısa sürede tamamladı. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığınca hazırlanan, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen proje ile denizden 700 kilometre uzakta olmasına rağmen yoğun bir martı popülasyonuna ev sahipliği yapan Karacadağ bölgesinde oluşan duman, kötü koku ve çöpler nedeniyle oluşan sızıntı suyunun içme suyu kaynaklarına karışması engellendi.

2776 HANEYE ELEKTRİK

Vali Karaloğlu’nun katılımıyla düzenlenen açılış töreniyle projenin birinci etabında yer alan metan gazından elektrik üreten santral, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde hizmete girmişti. Her biri 1,5 MW’lık 2 biogaz motoruyla üretime başlayan santralin kapasitesi, Ağustos’ta eklenen 1,5 MW’lık 2 motor ile 6 MW’a yükseltildi. Temmuz itibariyle enerji satışına başlanan santralde, 94 günde 799 bin 277 MW elektrik üretildi.

Şu anda 4 biogaz motorunun faal olduğu tesiste, günlük 2 bin 776 hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretimi yapılıyor. Yıl sonuna kadar devreye alınacak gaz motorlarının eklenmesiyle santralin kurulu gücü  14,5 MW’a çıkarılacak. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir