• DOLAR
  13,7541
  %0,49
 • EURO
  15,6130
  %0,41
 • ALTIN
  790,02
  %0,53
 • BIST
  2.029
  %1,21
DOKTORLAR SUYUN YOLCULUĞU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

DOKTORLAR SUYUN YOLCULUĞU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), kent merkezindeki çeşitli hastanelerde görev yapan doktorlara, suyun Dicle Baraj Gölünden çeşmeye yolculuğu hakkında bilgi verdi.

MEDYA21- DİSKİ Genel Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin başkanlığında 20 kişilik doktor ve idareci heyetini, Kayapınar ilçesindeki merkez içme suyu arıtma tesisinde ağırladı. DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, doktorlara eşlik ederek tesis içinde bulunan kimya, klor, havalandırma, karıştırıcı, dağıtım, durultucular, filtre üniteleri, otomasyon odası ile biyolojik ve kimyasal odalarını gezdirerek birimlerin işleyişi hakkında bilgilendirdi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve beraberindeki doktorlar, ziyarette Diyarbakır’a kaliteli, temiz ve sağlıklı şekilde ulaşan suyun hangi aşamalardan geçtiğini yerinde görme fırsatı buldu. Dicle Barajı’ndan çeşmeye ulaşan ucuz, sağlıklı ve kaliteli suyun belirli bir maliyeti olduğunu belirten DİSKİ Genel Müdürü Tutşi, DİSKİ’nin kar amacı gütmeyen bir kurum olduğunu, ama suyu ulaştırmada ciddi bir enerji sarfiyatı harcandığını söyledi.

Kullanılan içme suyunda kentte yaşayan 1 milyon vatandaşın hakkının olduğuna dikkat çeken Tutşi, kayıp kaçak oranının yüksek olduğunu, bunu en aza indirmede de herkese görev düştüğünü dile getirdi. DİSKİ’nin kenttin en ücra köşesine 15 bin 722 kilometrekarenin tamamına hizmet götürdüğünü aktaran Tutşi, içme suyunun özellikle bahçe, bostan ve tarla sulamasında kullanmasının oldukça yanlış olduğunu söyledi. Tutşi, Diyarbakır’da çeşmelerden akan suyun oldukça güvenilir ve sağlıklı olduğunu vurguladı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise, içme suyu arıtma tesisinde ilk kez incelemede bulunduklarını ifade ederek, “Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından kentin birçok noktasından düzenli olarak sulardan numuneler alınıp Halk Sağlığı Laboratuvarlarında analizlerini yapıyoruz. Düzenli yapılan bu analizlerde suların sağlıklı ve temiz olduğu görülmektedir. Bu güne kadar herhangi bir olumuz durumla karşılaşmadık” diye konuştu. (İHA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?