DÜ’DE YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI

DİYARBAKIR DİCLE ÜNİVERSİTESİ'NDE UZUN BİR ARANIN ARDINDAN YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLANDI, ÖĞRENCİLER DERSLİKLERE GİRMEDEN ÖNCE ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ TARAFINDAN YAPILAN ETKİNLİKTE BULUŞARAK DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE HALAY ÇEKTİ. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) uzun bir aranın ardından yüz yüze eğitim başladı, öğrenciler dersliklere girmeden önce üniversite yönetimi tarafından yapılan etkinlikte buluşarak davul zurna eşliğinde halay çekti.

MEDYA21- Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde (DÜ), uzun bir aranın ardından yüz yüze eğitim startı verilirken, öğrenciler dersliklere girmeden önce düzenlenen etkinlikte buluşarak davul zurna eşliğinde halay çekti.
DÜ’de eğitim öncesi üniversite yönetimi tarafından öğrenci yaşam merkezinde etkinlik gerçekleştirildi. ‘Sevgili öğrenciler yuvanıza hoş geldiniz’ sloganıyla yapılan etkinliğe DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, üniversite yönetimi ve çok sayıda öğrenci katıldı. Etkinliğe katılan öğrenciler ve üniversite yönetimiyle birlikte davul zurna eşliğinde halay çekilmesinin ardından konuşma yapan DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, korona virüs kurallarını ve aşı olmaları yönünde öğrencilere çağrıda bulundu. Rektör Prof. Dr. Karakoç, şöyle dedi:

“Hepiniz bildiğiniz üzere bu Covid-19 salgını birçok açıdan hepimizi zora soktu. En önemlilerden bir tanesi aslında bu süreçte eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilmesi biz de sizlerle aynı fikirdeyiz. En son kapanması gereken ve en önce açılması gereken yerler eğitim kurumlarıdır. Bildiğiniz üzere bu sürecin dikkatli bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Bizler de bu kararları alırken, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Yüksek Öğretim Kurulunun kararları doğrultusunda kararlar aldık. Hedefimiz ilk günden itibaren yüz yüze başlamaktı. Geçen Mart döneminde biliyorsunuz tüm son sınıfları kampüsümüze getirmekti. Ama alınan karar gereği sadece uygulamalı birimleri biz getirdik. Birçok yerde tıp fakültesi, diş hekimliği, eczacı fakülteleri kapalıyken bizler o dönemde son sınıf uygulamalı bölümleri açtık. Bu yıl da tıp fakültesi 13 Eylül’de başladı. 27 Eylül’de ise yüz yüze uygulamalı birimlerde uygulamalı dersler pratik dersler, yüz yüze olacak şekilde kuramsal, teorik dersler ise online başladı. 18 Ekim bugün tarihiyle tüm dersleri mümkün olduğunca bizler yüz yüze yapmak istiyoruz. Ama bu süreç boyunca sizlerden isteğimiz aşılama sürecini tamamlamanızdır. İyi bir aşılama oranımız var. Vaka yani nüfus başına düşen vaka oranlarımız azalıyor. Eğer bizler aşılama oranına dikkat edersek aşılarımızı tamamlatırsak mesafe kurallarını ve maskeye dikkat edersek bu oranın azalacağına inanıyoruz.”
SİZLER VARSANIZ BİZLER VARIZ
Öğrencilere Dilce Üniversitesini temsil ettiklerini hatırlatan Prof. Dr. Karakoç, “Bu kampüsümüz sizlerle güzel olacak. Sizler varsanız kampüsümüzün bizlerin bir anlamı var oluyor. Bu nedenle bu güzel günlerimizin devam etmesi için hepinizin mümkün olduğunca pandemideki o kurallara azami dikkat göstermesini istiyoruz. Rektörlüğe geldiğiniz zaman gruplarla karşılıklı konuşuyoruz. Çünkü biliyoruz ki sizler varsanız biz varız. Sizlerle biz bir olacağımıza ve devletimizin memleketimizin, Diyarbakır’ımızın, Dicle Üniversitesi’nin bir üst basamaklara daha iyi günlere gideceğini inanıyoruz. Bu nedenle iyi bir kurumda olduğunuzu Diyarbakır Dicle Üniversitesi olarak da şehir olarak da iyi bir yerde olduğunuzu unutmamanızı, sizlerden de birçok yerde Dicle Üniversitesi’ni temsil ederek o yönde davranmanızı istiyoruz” diye konuştu.
Rektör Prof. Dr. Karakoç, konuşmaların ardından öğrencilerle bir süre sohbet ederken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri bürosu tarafından kurulan stantta öğrencilere meyve suyu ve kek ikramıyla etkinlik son buldu. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir