• DOLAR
  %-0,46
 • EURO
  %0,32
 • ALTIN
  %0,33
 • BIST
  %-0,68
ERDEMLİLER HAREKETİ’NDEN ÇARPICI RAPOR

ERDEMLİLER HAREKETİ’NDEN ÇARPICI RAPOR

Erdemliler Hareketi Derneği Diyarbakır İl Başkanı Atilla Kaymaz, Diyarbakır-Şanlıurfa arasında yer alan ve 200 bin insanın yerleşik olarak yaşadığı Karacadağ bölgesinin sorunlarıyla ilgili 59 sayfadan oluşan rapor hazırladıklarını açıkladı.

MEDYA21- Erdemliler Hareketi Derneği Başkanı Atilla Kaymaz, Diyarbakır-Şanlıurfa arasında yer alan Karacadağ bölgesinin hizmetten yoksun olduğunu, sorunlarının da çözüm beklediğini belirterek, ilgili kurum ve kuruluşlara çağırıda bulundu.

Karacadağ bölgesinin sorunlarına ilişkin basın açıklaması yapan Erdemliler Hareketi Derneği Başkanı Atilla Kaymaz, hazırladıkları 59 sayfalık “Karacadağ Bölgesi Değerlendirme Raporu”nu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletin ilgili kurumlarına ulaştırdıklarını söyledi. Kaymaz, Karacadağ bölgesinin Diyarbakır’ın Dicle vadisinden başlayıp Siverek hattına uzanan, Viranşehir-Çermik-Ergani-Derik yakınlarına kadar coğrafik ve kültürel öğeleriyle sınırları genişleyen bir alanı kapsadığını da vurgulayarak, bu bölgede yaklaşık 200 bin kişinin yaşadığını anlattı.

Bölgenin yüzde 90’ı genç ve orta yaşlı kesim olarak çalışma yaşamına katılabilecek bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Kaymaz, şöyle konuştu:

“İstatistiki verilere göre nüfusun yüzde 80’i okur-yazar konumundadır. Karacadağ bölgesi, özgün koşullarından dolayı kendine has bir ekonomik formu barındırıyor. Alan, 250 ye yakın endemik bitki çeşidi, volkanik kayalarla örtülü oluşu, bölgeye has bitki örtüsünden dolayı arıcılık için müsait. Küçük ve büyük baş hayvancılığa ve kayaç alanların yapım işlerine uygunluğu, kar yağışının uzun süre kalmasından dolayı turizm açısından kayak merkezinin bulunuşu, doğal kaynak suyu havzası oluşu, doğal göletlerin varlığı, altının kayaç olup su tuttuğu için pirinç ve çeltik tarlalarına uygunluğu gibi ana başlıklarda bu formları anlatmak mümkündür. Ancak mevcut durumda bölgenin sosyo-ekonomik formunda devletin hedeflediği ve istediği ekonomik büyüme ve gelişim görülememiştir. Ülkenin ekonomik kaynaklarına katacağı onca parametre varken bölge insanında çağın gelişmişlik hedeflerinden uzak olarak bir yaşam ve üretim algısı oluşmuş bulunmaktadır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde devletin bölgesel kalkınma programları dahilinde bölgeye ayrılan bütçenin hiç de küçümsenmeyecek boyutlarda olduğunun altını da çizen  Dernek Başkanı Atilla Kaymaz, şöyle dedi:

“Bölgede oluşan bu paradigmanın, Cumhurbaşkanımızın hedeflediği milli birlik ve bütünlük içerisinde yek vücut olmuş vatandaş şiarı açısından değişmesi gerekmektedir. Kaldı ki ülkemizin hedeflediği ekonomik değerlerine kavuşması açısından da Karacadağ bölgesinin öz kaynaklarının layık olduğu verime ve üretime kavuşması başat rolde önem arz etmektedir. Bölge kaynaklarının çağın bilimsel teknik ve yöntemleriyle tarımda, sanayide ve hayvancılıkta üretim yöntem-araç-kaynaklarına kavuşması Karacadağ öznelinde olduğu gibi diğer kitleler açısından da bir domino etkisi yaratıp ekonomik zincirin gelişmesi sonucunu doğuracaktır. Zira ekonomik üretim modellerinin çeşitliliği ve sürekliliği, hem geriye hem de ileriye doğru büyüme potansiyelini taşımaktadır. Bu da ham maddenin mamulü, istihdam, küçük ve orta ölçekli sanayide gelişim, nakliye, ticaret ve hatta ihracat sonuçlarını doğuracaktır. Bu amaçla sorumlu makam ve kişilerin ülkemizin hedeflediği 2071 yarınlarına ulaşması şiarına layık bir perspektif ve yaklaşımla bölgeye hak ettiği yaklaşımı sergilemesi, bölge halkının da devletin her zaman ve koşulda yanında olduğunun bilinciyle devlete olan güvenini koruması gerektiği ve de biz Sivil Toplum Kuruluşları olarak ta üzerimize düşen her türlü göreve amade olduğumuzu ilan etmek istiyoruz. Bu maksatla uzun uğraşlar ve saha çalışması sonucu hazırlamış olduğumuz kabaca bölgesel durum, talepler ve önerileri içeren ‘Karacadağ Bölgesi Değerlendirme Raporunu’ devletimizin ilgili ve bağlı kuruluşlarına iletmiş bulunuyoruz. Sorunların çözümünün takipçisi olduğumuzu da ifade etmek istiyoruz.”  HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?