FAHİŞ FİYATLARA DENETİM SEFERBERLİĞİ

MEDYA21- Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde Belediye ve Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, ortaklaşa hareket ederek gıda fiyatlarında son zamanlarda yaşanan fahiş artışlara karşı denetim seferberliği başlattı. Vatandaşı mağdur eden fırsatçılar ve stokçular kıskaca alındı.
Ekmek gramajından fahiş fiyatlara kadar geniş kapsamlı olarak gerçekleştirilen denetimlerde, ihmali tespit edilen işletmeler cezai işlem uygulanmak üzere Ticaret Bakanlığı’na bildirildi.
Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, “Fırsatçılık yapmak bu millete yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

AYNI ÜRÜNE FARKLI FİYATLAR

Bağlar Belediyesi, son zamanlarda artan gıda fiyatlarına karşı Zabıta ve Ruhsat Müdürlükleri bünyesinde ekipler oluşturarak, denetim seferberliği başlattı. Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerinin de katıldığı denetimlerde, ürünlerdeki fahiş fiyatlardan ekmek gramajındaki hilelere kadar bir çok alanda denetimler gerçekleştirildi.
Ürün fiyatlarını karşılaştıran ekipler, şikayet konusu olan ekmek gramajlarını da mercek altına aldı. Uygulamalarda göze en fazla çarpan olay ise, vatandaşı bezdiren yağ fiyatlarındaki tutarsızlık ve akıl almaz artış oldu. Bazı gıda marketlerinde tespit edilen bu fırsatçılık tek tek kayıt altına alındı. Fiyatı yükseltmelerine rağmen gramajı düşürerek vatandaşı mağdur eden fırınlar hakkında da tutanak tutuldu.
İlçe genelinde gerçekleştirilen denetimlerde, et ve et ürünleri ile kozmetik ürünleri de mercek altına alınarak fiyat karşılaştırması yapıldı, fırsatçılık yapanlar hakkında yasal işlem uygulandı.
Denetimlerde ayrıca ruhsatsız olduğu tespit edilen kıraathane ve çay ocaklarının işletmecileri de uyarılarak ruhsat işlemlerinde kolaylık sağlanmak üzere belediyeye davet edildi.
Ticaret kanununa aykırı işlem yaparak vatandaşları mağdur ettiği tespit edilen işletmelerle ilgili rapor hazırlanıp Ticaret Bakanlığı’na iletildi. Bakanlığın, vatandaşın cebine ve sofrasına göz diken fırsatçılarla ilgili cezai işlem uygulaması bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fahiş fiyatlar ve stokçulukla ilgili açıklama ve talimatına atıfta bulunan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, vatandaşları mağdur edenlerle sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Ekiplerin düzenli olarak sahada denetim yapacağını ifade eden Beyoğlu, “Sayın cumhurbaşkanımızın ifade ettiği üzere milletimizi mağdur edenlere fırsat vermeyeceğiz. Fahiş fiyatlar, fırsatçılık ve stokçuluk yapmak bu millete yapılabilecek en büyük kötülüktür. Buna seyirci kalamayız. Ekiplerimizi görevlendirdik. Kim vatandaşımızı mağdur ediyorsa biz de onun üzerine gideceğiz. Bu konuda bize gelecek olan tüm şikayetlerin de anında gereğini yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir