• DOLAR
  %1,81
 • EURO
  %1,10
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %1,81
GAZETECİLER HAK ARAYIŞINDA

GAZETECİLER HAK ARAYIŞINDA

Diyarbakır’da baskılı yayın hayatına son veren Yeniden Günaydın Gazetesi’nde işten çıkarılan gazeteciler, ödenmeyen haklarının tazmini için hak arayışına başladı.

MEDYA21- Diyarbakır’da baskılı yayın hayatına son veren Yeniden Günaydın Gazetesi’nde işten çıkarılan gazeteciler, ödenmeyen haklarının tazmini için hak arayışına başladı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nca konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Gazetenin kapanmasıyla, üyelerimizin de kadrosunda yer aldığı çalışanlar işsiz kaldı. İşten çıkartılan basın emekçilerine, Basın İş Kanununa göre ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesi gerekiyor. İşlerine son verilen gazeteciler, ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmediği gibi, son çalıştıkları aya ait maaş ödemelerinin de yapılmadığını beyan etmiştir.

Tanınmış bir iş insanının uzun soluklu iş vaadine güvenerek gazetenin kadrosuna dahil olan, ancak yayın hayatının 7’nci ayında ‘kapatacağız’ gerekçesiyle umutları yok edilerek işlerine son verilen basın emekçilerinin, yasal alacaklarının ödenmesi çağrısında bulunuyoruz. Söz konusu hakların ödenmemesi durumunda, basın emekçilerimize, hukuki yollarla alacaklarını talep etmeleriyle ilgili destek verecek ve sürecin takipçisi olacağız.

GAZETECİLER, PATRONLARIN İNSAFINA TERK EDİLMEMELİ

İçinde bulunduğumuz zorlu ekonomik koşulların ağır yükü altında ezilen basın emekçilerinin maalesef çok büyük bir kısmı, düşük ücretle çalıştırılıyor. Kapanan yada küçülmeye giden basın kuruluşları nedeniyle ülkemizdeki 12 bini aşkın işsiz gazeteci ordusuna her geçen gün yenileri ekleniyor. Düşük ücret ve işsizlik, en büyük sorun olarak önümüzde dururken, işten çıkartılan gazetecilerin haklarının ödenmemesi de, gazetecilik mesleğine ve gazetecilere vurulan ağır bir darbedir.

Basın İş Kanunu olmasına rağmen Türkiye’deki gazeteciler, maalesef patronların insafına terk edilmiş durumda. Tüm bu nedenlerle Hükümete çağrımızı yeniliyoruz; Gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarının güvence altına alındığı Basın İş Kanunu, gazetecilerin lehine yeniden düzenlenmelidir.  Gazetecilerin en büyük istihdam alanı olan yerel basın, her geçen gün yaşanan kapanmalarla yok olmaktadır. Demokrasinin kılcal damarları olan yerel basının kurtarılması ve istihdamın korunması için acil bir ekonomik destek paketi açıklanmalıdır. Görülmelidir ki, 70’i aşkın iletişim fakültesinin olduğu ülkemizde gazetecilik, artık tercih edilen bir meslek olmaktan çıkmıştır.” HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?