KAPÇAK, 20. KİŞİSEL RESİM SERGİSİNİ AÇIYOR

MEDYA21- Kendine özgü bir metot uygulayarak yaptığı keçi figürü resimlerle ün kazanan eğitimci ve resim sanatçısı Mehmet Kapçak, 20’nci kişisel resim sergisini, “Pan’ın teneffüsü ılık okşamakta yüzü” adıyla 15 Ekim 2021 tarihinde Ankara’da Tuğrul Velidedeoğlu sanat galerisinde açacak.

Pandemi kurallarının uygulanacağı sergide 35 tablonun yer alacağını belirten resim sanatçısı Mehmet Kapçak, serginin bir hafta süreyle ziyaretçilere açık tutulacağını söyledi. Kapçak, pandemi nedeniyle 2 kez ertelenen serginin bir aksilik olmaması durumunda sanatseverlerle buluşacağını ifade ederek, “Pandemi yüzünden eve kapandığımız için fazla eser ürettik. Ancak, sergide pandeminin azizliğine uğradık” dedi.

Resim sergisinin büyük ilgi toplayacağına inandığını da anlatan Kapçak, Ankara’daki sanatseverleri sergiyi ziyaret etmeye davet ederek, resim çalışmalarına aralıksız devam edeceğini vurguladı.

Kapçak’ın çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme yapan resim sanatçısı Hasan Çakır, şunları dile getirdi:

“Kitaplarımız, ‘ormanların en büyük düşmanı keçidir’ diyordu. Ders kitaplarında yer alan bilgileri tartışmasız doğru sayıyorduk o zamanlar. Bu görüşün tepeden tırnağa yanlış olduğunu çok sonraları öğrendik. Ormanın da doğanın da en büyük düşmanı insanmış. İnsanımızın neredeyse ‘milli düşman’ ilan ettiği keçi,  kadim uygarlıkların hemen hemen hepsinde insanın arkadaşı, can yoldaşı olmuş. Şimdilerde olduğu gibi eti, sütü baş tacı edilmiş. Mehmet Kapçak’ın resimlerine baktığımda haksızlığa uğramış keçilerin masumiyetini görürüm hep.. Hüzünlü ama sevecen..  Kadre uğramış, ötekileştirilmiş, dışlanmış inanları temsil ediyorlar sanki. Kapçak’ın hiçbir keçisi ‘günah keçisi’ değil, hepsi yerine göre masumiyeti, sevgiyi, dostluğu, barışı simgeliyor. Hem de çok sesli tek figürle… Ağırlıklı olarak profilden görüntülenmiş keçi formlarıyla tekrara düşmeden yüzlerce kompozisyon yaratarak kolay başarılabilecek bir iş değil. Kapçak, bunu başarıyor, hem de bir kuyumcu titizliğiyle.. Geleneksel bezeme sanatlarında gördüğümüzdokuları, büyük bir ustalık ve incelikle modern pentüre yediriyor, özgün resim dilini oluşturuyor. Eserlerindeki bin bir keçi figürü Kapçak’ın o nazik, saygılı, sevgi dolu kişiliğini bitmez tükenmez enerjisini sergiliyor.”

MEHMET KAPÇAK KİMDİR?

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde 1947 yılında doğdu. Mazıdağı’da ilköğrenimini tamamlayan Kapçak, girdiği aşamalı 3 sınav sonucunda 6 yıllık Ergani Dicle İlköğretmen okulunda yatılı okuma hakkını kazandı. 1967 yılında uygulamalı yetenek sınavıyla İstanbul Ortaköy ilköğretim okuluna girdi. 1970 yılında öğretmen olarak bu okuldan mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar bölümünde lisans tamamladı. Diyarbakır Güzel Sanatlar Galerisi seçici kurul üyeliğini 6 yıl yapan Kapçak, ‘Renkler de siyah, beyaz ve gri tonlara denk değerlere sahiptir’ projesinin sahibidir. Eserlerinde keçi figürlerine yer veren Kapçak, evli ve tümü akademisyen olan 4 çocuk babasıdır. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir