KRİPTO PARA OPERASYONU

DİYARBAKIR MERKEZLİ 4 İLDE KRİPTO PARA OPERASYONU 12 ADRESE EŞ ZAMANLI BASKINDA, 105 KİŞİYİ 400 BİN LİRA DOLANDIRAN 10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

MEDYA21-Kripto para borsasında kendilerini aracı kurum olarak gösteren ve 105 vatandaşı 400 bin lira zarara uğrattığı tespit edilen kişilere yönelik Diyarbakır merkezli İstanbul, Adana ve Elazığ illerinde yapılan eş zamanlı operasyonda, 10 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 5’i tutuklanarak cezaevine konulurken, 5 şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ülke genelinde 2020 ve 2021 yıllarında internet üzerinden işlenen dolandırıcılık suçlarında artış gerçekleştiğinin görülmesi üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği görevlilerince kapsamlı çalışma başlatıldı. Suç örgütünün Diyarbakır ili merkezi başta olmak üzere ülke genelinde sosyal medya üzerinden kendilerini kripto para borsasında güvenilir bir aracı kurum olarak göstererek, “kaldıraçlı işlemler, borsada kar bırakan hisse senetlerinin alım satımı, ani yükseliş gösterecek kripto paraların tespiti” gibi yatırım yöntemleri üzerinden sahte görseller ve banka dekontları ile yüksek kar vaatlerinde bulundukları belirlendi.

Yapılan operasyonda belirlenen adreslerde yapılan aramalar sonucu ruhsatsız iki adet tabanca, bir adet av tüfeği, çok sayıda mermi ve fişek, cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler ve çok sayıda dijital materyale el konulurken, emniyette işlemleri tamam şüphelilerden 10’u adli makamlara sevk edildi. Savclık sorguları tamamlanan 5 şüpheli şahıs sevk edildikleri mahkemece tutuklandı, 5’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, “İlimizde halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması için suç ve suçlulara karşı yürütülen çalışmalar azim ve kararlılıkla aralıksız bir şekilde devam edilecektir” denildi. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir