• DOLAR
  13,7541
  %0,49
 • EURO
  15,6130
  %0,41
 • ALTIN
  790,02
  %0,53
 • BIST
  2.029
  %1,21
KURAKLIK ÇİFTÇİYİ VURDU

KURAKLIK ÇİFTÇİYİ VURDU

HABER MERKEZİ MEDYA21- Yurt genelinde yaşanan kuraklık, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde özellikle de Diyarbakırlı çiftçileri fena vurdu..! Yeterli yağışın olmaması nedeniyle arpa, buğday ve mercimek gibi ürünlerde ciddi boyutta rekolte düşüşü beklenirken, kuru tarımın yapıldığı arazilerde tüm emekler tam anlamıyla heba oldu. Hasadına sayılı günler kalan tarım ürünlerinde yüzde 60-70 oranında kayıp yaşanacağını belirten yetkililer, sulama […]

HABER MERKEZİ

MEDYA21- Yurt genelinde yaşanan kuraklık, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde özellikle de Diyarbakırlı çiftçileri fena vurdu..! Yeterli yağışın olmaması nedeniyle arpa, buğday ve mercimek gibi ürünlerde ciddi boyutta rekolte düşüşü beklenirken, kuru tarımın yapıldığı arazilerde tüm emekler tam anlamıyla heba oldu.

Hasadına sayılı günler kalan tarım ürünlerinde yüzde 60-70 oranında kayıp yaşanacağını belirten yetkililer, sulama yapılamayan tarım arazilerindeki durumun içler acısı olduğunu, birçoğunun kaderine ter edilerek, hasat bile yapılamayacağını bildirdi.

Kuraklıktan etkilenen çiftçiler, Silvan barajı sulama sisteminin bir an önce devreye girmesi gerektiğinin altını çizerek, Diyarbakır’da sulamaya geçilmesiyle tarımda yaşanan sıkıntıların son bulacağını ifade ettiler. Çiftçiler, sulanamayan arazi ile düzenli olarak sulanan arazide yetişen iki aynı ürün arasında çok net farklılıklar gözlendiğini de belirterek, barajların öneminin bir kez daha açıkça ortaya çıktığını söyledi.

Kuraklıktan büyük zarar gördüklerini de savunan çiftçiler, “Kuraklığa karşı savaşta tarımsal sulamanın ne kadar gerekli olduğu aşikardır. Bu nedenle Silvan barajının biran önce devreye girmesi ve sulama amaçlı kullanıma açılması artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Uğradığımız zararın telafisi için hükümetten destek bekliyoruz” diye konuştular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?