MARDİN BAROSUNDAN İNCE’YE TEPKİ

MEDYA21- Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Kürtçe anadilde eğitime ilişkin sarf ettiği “Kürtçe eğitim pedagojiye uygun değil” sözlerine yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.
Açıklamada, Türkiye’de farklılıkları tehlike olarak gören politikalardan kaynaklı birçok yerli halkın yok olduğu kaydedildi. Dilin, bireylerin kendini tanımlama ve kendi gerçekliğini ifade etme aracı olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Bu nedenle çocuklara yönelik eğitimin ilk aşamasında dillerine karşı yapılan kısıtlamalar benliklerine yapılmış gibi algılanır ve kendisi olmasına izin verilmeyen çocuklar, eğitim hayatından soyutlanmış olur. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından çekince konan 17’nci maddesi ile 29 ve 30’uncu maddelerinde eğitim ve devletin eğitim konusundaki sorumlulukları bulunuyor. İlgili maddelerde anadilde eğitimin dolaylı dahi olsa tanınan bir hak olduğu belirtiliyor. Anadilde eğitim hakkının sağlanması, çocuğun psikolojik ve pedagojik anlamda gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Muharrem İnce’nin açıklamaları bilim dışıdır.”

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir