MEDENİYET DİLLERİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

MEDYA21– Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, yeni bir dil öğrenmek isteyen ve dil bölümlerinde okuyanların kendilerini geliştirmesini sağlamak amacıyla açtığı Medeniyet Dilleri Atölyesi’nde 3 aylık süreyle eğitim gören kursiyerlerden seviye tespit sınavlarını başarıyla geçenlere sertifika ve katılım belgeleri verildi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Çelik, tarihi Sur ilçesinde bulunan Dengbej Evi’nde düzenlenen törende, Kürtçe ve Süryanice kursiyerlerinin katılım belgelerini dağıttı. Kürtçe kursunu birincilikle tamamlayan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Şifanur Deniz, salgın nedeniyle okuldan uzak kalınca Medeniyet Dilleri Atölyesi’nin Kürtçe öğrenmesi için kendisine bir fırsat olduğunu söyledi. Kürtçe okuma ve yazma bilmeden geldiği kursta birincilikle ayrıldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Deniz, Medeniyet Dilleri Atölyesi’nde emeği geçenlere teşekkür etti.

Aydın’dan geldi Kürtçe öğrendi

Aydın’ın Söke ilçesinden gezi için Diyarbakır’a gelen ve çok beğendiği için kentten ayrılmayan Ressam Nuri Arslan ise, Medeniyet Dilleri Atölyesi’nde Kürtçe öğrendiğini anlattı. Arslan, iyi bir eğitim aldığını ve Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarla Kürtçe diyalog kurmaya başladığını vurguladı.

Atölyede Süryanice dilini öğrenen Okan Kaya da, Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı atölye sayesinde Süryaniceyi öğrenme fırsatı yakaladığını açıklayarak, Süryani dilini öğrenerek meraklısı olduğu Süryanice kültürünü daha yakından tanıma fırsatı elde ettiğini belirtti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Mustafa Çetin Mordem ise, Süryanice öğrenmenin heyecanını yaşadığını ve bu dili öğrenerek kendini geliştirmek istediğini ifade etti. Medeniyet Dilleri Atölyesi’ne yeni dönem kayıtların 1 Eylül 2021’de başlayacağı bildirildi. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir