METAN GAZINDAN ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLANDI

MEDYA21– Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve kentin 50 yıllık çöp sorununu çözecek olan Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) tesisinde elektrik üretimi törenle başladı. Terönde konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, EKAY’ın birinci etabı olan metan gazından elektrik üretim tesisinin açılışını, kamuoyunun çevre sorunlarına dikkati çekmek için 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Göreve başladığında kentin en acil çözülmesi gereken sorununun çöp depolama sahası olduğunu tespit ettiğini anlatan Vali Karaloğlu, bu nedenle EKAY projesini hayata geçirdiklerini belirterek, Karacadağ’ın yer altı ve yer üstü suların kaynağı olduğuna dikkat çekti. Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Karacadağ, Diyarbakır’ı Amidi sevda yapan ana unsur. Ama Karacadağ’da çöp dağı oluşturulmuştu. Geçtiğimiz 20-30 yıl içerisinde bu kentte oluşturulan bütün katı atıklar vahşi olarak Karacadağ’da biriktirilmiş ve kirletilmiş. Bu kentin suyu, havası, toprağı zehirlenmiş. Diyarbakır’ın belediyecilik alanında geçmiş zamanı heba edilmiş.Bbunun neticesinde Karacadağ’da çöp dağları oluşmuştu. EKAY projesine Eylül itibariyle başladık. Ardından alanda yapılan rehabilitasyon çalışmasıyla çöp gazları toplandı ve sızıntı çöp suları engellendi.

“Nihai hedefimiz sıfır atık”

Vali Karaloğlu, 1 Nisan’da elektrik üretim santralinin temelini attıklarını ve bugün itibariyle EKAY projesinde çöplerden elektrik üretimine başladıklarını da ifade ederek, şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gayretiyle bütün şehirler ve kurumlarımızda hem çöpümüzü ayrıştırarak toplamaya çalışıyoruz hem de yavrularımıza o bilinci aşılamaya çalışıyoruz. Burada nihai hedefimiz sıfır atık. Öncelikle şehirlerimizde çöpü ayrıştırarak toplayacağız. Bunu vatandaşlara öğretmeye gayret edeceğiz. Toplayabildiğimizi ayrıştırarak toplayacağız,  toplayamadıklarımızı da bu tesis aracılığıyla ayrıştıracağız. Diyarbakır’a gelen ziyaretçilerin hizmet anlamında farkı görmelerini sağlamak için tüm belediye, kamu ve kurumlarla işbirliği içinde olacağız. Şu an Diyarbakır’ın 17 ilçesinde hummalı çalışmalar yürütüyoruz. İnşallah Diyarbakır’ın geleceği bugünden iyi olacak. Bundan herkes emin olabilir. Rabbim işimizi kolay kılsın. Bugün açılışını yapmış olduğumuz bu tesis İnşallah Diyarbakır’ın muhteşem geçmişi gibi muhteşem bir gelecek inşa yolunda bize yol göstersin.”

Açılışta, Diyarbakır milletvekili Mehdi Eker ve Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve tesis gezildikten sonra program son buldu. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir