MOTORLU KURYELER DÜZENLEME İSTİYOR

KORONA VİRÜS NEDENİYLE ÇOK FAZLA TERCİH EDİLEN ONLİNE TELEFON ALIŞVERİŞİ, MOTORLU KURYELERİN İŞ TEMPOSUNU ARTTIRDI. HIZLI TESLİMAT BASKISI PANDEMİNİN BAŞINDAN BERİ BİRÇOK KURYENİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLURKEN, İŞLETMELERİN VE VATANDAŞLARIN DUYARLI OLMASI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDULAR. (MERT GÜNAYDIN - MURAT BAŞAL/DİYARBAKIR-İHA) Korona virüs nedeniyle çok fazla tercih edilen online telefon alışverişi, motorlu kuryelerin iş temposunu arttırdı. Hızlı teslimat baskısı pandeminin başından beri birçok kuryenin ölümüne sebep olurken, kuryeler işletmelerin ve vatandaşların duyarlı olması için çağrıda bulundu.

MOTORLU KURYELER DÜZENLEME İSTİYOR

Korona virüs nedeniyle çok tercih edilen online telefon alışverişi, motorlu kuryelerin iş temposunu arttırdı. Hızlı teslimat baskısı pandeminin başından beri birçok kuryenin ölümüne sebep olurken, kuryeler işletmelerin ve vatandaşların duyarlı olması için çağrıda bulundu.

Pandemi nedeniyle çalışma şartları ağırlaşan, can ve iş güvenliği olmadan teslimat yapan motorlu kuryeler, sorunları için bir araya geldi. Vatandaşlardan hız baskısına son, işletmelerden ise sigorta için destek bekleyen Diyarbakır Kuryeler Derneği üyeleri, telefon uygulamalarındaki hız puanlamasının kaldırılması gerektiğini açıkladı.

“Mesleki yeterlilik belgesi şart”

Diyarbakır Kurye Derneği Başkanı Veysel Başkalaycı, kuryelerin hayatının puanla kıyaslanmaması gerektiğini vurgulayarak, mesleki yeterlilik belgesi şartı getirilmesini istedi. Başkalaycı, “Diyarbakır’da dernek kurma amacımız, kurye arkadaşlarımızla birlik beraberlik içerisinde aynı çatı altında toplanmamız için. Birlik olalım diye böyle bir şeye kalkıştık. Ama ne yazık ki gel görelim ki Diyarbakır’da birlik beraberliğimize uyacak kimse olmadı. Çok kısa zamanda sağ olsun bizleri yalnız bırakmayan arkadaşlarımız da oldu, ama resmi kayıtlarımıza göre Diyarbakır’da 400’ün üzerinde kurye mevcut ancak bunlardan 30’u bize üye” dedi.

Pandemi sürecinde Türkiye genelinde 207 kuryenin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Başkalaycı, şöyle konuştu:

“Herkesten ricamız acele ettirmeyin kuryeye. 10 dakika geç gelsin kimse 10 dakika ile bir şey kaybetmeyecektir, 10 dakika aç kalmakla bir şey olmayacaktır. Bizim de hayatımız önemli. Bedenimizle, emeğimizle para kazanan insanlarız. Bizler kendi çabamızla bir yerlere gelmeye çalışıyoruz. Lütfen sizlerden ricamız trafikte kesinlikle saygı istiyoruz. Bizi görmezden gelmeyin, trafikte fark edin bizi. Motosiklet de bir araçtır, üzerindekiler birer candır. Herkesin evinde bekleyen annesi, babası, çoluğu, çocuğu var, ona göre hareket edelim, davranalım. Kuryelere hırsız gözüyle bakmayalım. Kuryelere canı pahasına sabahtan akşama kadar 10-12 saat motorun üstünde kefeni cebinde geziyor. İşletmenin de suçu var. Siparişte hızlı gidin adam 10 puan verecek. Eğer kuryenin canı 1 puan kadar değerli değilse çalışmanın anlamı yoktur.”

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir