SES: SAĞLIK ÖRGÜTLERİYLE DEĞİL PANDEMİYLE MÜCADELE EDİN

MEDYA21- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabey’in de aralarında bulunduğu 8 meslek örgütü temsilcisi 25 Mayıs’ta polis tarafından gözaltına alındı. SES önceki dönem Eş Genel Başkanı Gönül Erden, eski genel başkanları Bedriye Yorgun, eski MYK üyeleri Fikret Çalayan ve Belkıs Yurtsever ile Ankara SES Şube önceki dönem Eş Başkanı Runa Temelli ve Ankara Şube Yöneticileri Erdal Turan ile Ramazan Taş’ın halen gözaltında olduğunu belirten Ankara Tabip Odası ve SES ortak açıklamayla gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti.
‘EN AZ 434 SAĞLIK EMEKÇİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ’
Meslek örgütü temsilcilerinin serbest bırakılması çağrısının dile getirildiği açıklamada, “Pandemi sürecinde 50 bine yakın yurttaşın ve en az 434 sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiği, 140 binden fazla sağlık emekçisinin ise enfekte olduğu bu dönemde, sağlık emekçilerine yönelik olarak yapılan baskıları ve hukuksuzluğu kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerine yer verildi ve şunlar kaydedildi:
‘PANDEMİYİ YÖNETEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜ’
Aşı temininden, filyasyona, test uygulamalarından doğru tedavi yaklaşımına birçok alanda hem toplum sağlığına hem de sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin haklarına yönelik taleplerimizi her defasında dile getirdik. Amacımız toplumun tüm kesimlerinin söz söyleyebildiği taleplerinin karşılandığı bir pandemi sürecinin izlenmesiydi. Ancak iktidar bunun yerine sağlık muhalefetini susturarak gizlediği vaka ve ölüm sayıları ile pandemiyi yönetebileceğini, düşündü.
‘ALGIYI YÖNETMEYİ TERCİH ETTİLER’
Süreç içinde pandemiyi yönetmek yerine algıyı yönetmeyi tercih edenler maalesef yarattıkları algının her sarsılışında biz sağlık emek ve meslek örgütlerine daha da saldırganca tavır aldı. Son olarak Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasına yönelik gözaltılar bunun sonucunda gerçekleşmiştir. Sağlık emekçilerinin motivasyona ihtiyaçlarının olduğu, haklarının verildiği bir süreç yaşanması gerekirken, alanda fazla sayıda sağlık emekçisi açığı bulunurken, sağlık emekçilerinin işlerini yapması engellenerek gözaltına alınması, pandemiyle mücadeleye yapılmış bir müdahaledir.
‘TALEPLERİ KARŞILAYIN’
Bir kez daha ifade ediyoruz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerin pandemi yönetimine yönelik eleştirileri baskılamak yerine dinleyin, teleplerini provoke etmek yerine karşılayın. Bizler pandemi ile mücadele eden sağlık ve sosyal hizmet emekçileriyiz bir “başarı öyküsü” ve emek varsa bu bizim başarı ve emeğimizdir. İktidara bir kez daha sesleniyoruz pandemiyi bilimsel ilkelere uygun şeffaf ve toplum katılımıyla yönetin. Halkımıza da ifade ediyoruz ki bundan önce de olduğu gibi bundan sonrada halkımızın sağlık hakkına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Göz altına alınan sağlık emekçileri derhal serbest bırakılsın.
Kaynak: Duvar

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir