SİLVAN BARAJINDA ÖNYÜZ BETON İMALATINA BAŞLANDI

DEVLET SU İŞLERİ (DSİ) GENEL MÜDÜRÜ KAYA YILDIZ, SİLVAN BARAJINDA ÖN YÜZ BETON İMALATINA BAŞLADIKLARINI SÖYLEDİ. (MUHAMMET ROMEDİ YILMAZ/DİYARBAKIR-İHA) Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Silvan Barajında ön yüz beton imalatına başladıklarını söyledi.

MEDYA21– Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Diyarbakır’a yaptığı yatırımlarla kentteki mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yapımı devam eden Silvan Barajının önyüz beton imalatına başlandığını müjdeledi.

Genel Müdürü Yıldız,  gövde dolgusu tamamlanan ve ön yüz beton imalatlarına başlanan Silvan Barajının tamamlanması ile 2 milyon 350 bin 58 dekar arazinin sulanacağını belirterek, şöyle dedi:

“Silvan Barajı yılda 681 milyon kilovat saat enerji üretecek. Barajının en önemli aşamalarından birisi olan gövde dolgusu geçen aylarda tamamlandı. Barajda önyüz beton imalatlarına başlandı. Barajın 2022 yılı sonunda tamamlanması ve Silvan Projesinin bütün bileşenlerinin tamamlanması ile 2021 birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine yıllık 2,11 milyar lira tarımsal katkı sağlanması hedeflenmektedir. Silvan Barajı temelden 175,5 metre yüksekliği ile kendi sınıfında ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek barajıdır. 7,3 milyar metreküp su biriktirme hacmine sahiptir. Barajın tamamlanmasıyla bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.”  (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir