• DOLAR
  %1,81
 • EURO
  %1,10
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %1,81
‘T PLAKA’ HAK SAHİPLERİ DERTLİ..

‘T PLAKA’ HAK SAHİPLERİ DERTLİ..

Merkezi Diyarbakır’da bulunan ‘T Plaka’ Hak Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİTHAKDER) üyeleri, 13 yıldan beri mağduriyet yaşadıklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesinden çözüm beklediklerini açıkladı.

MEDYA21- Merkezi Diyarbakır’da bulunan ‘T Plaka’ Hak Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİTHAKDER) üyeleri, 13 yıldan beri mağduriyet yaşadıklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesinden çözüm beklediklerini açıkladı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan basın toplantısında açıklamalarda bulunan DİTHAKDER basın sözcüsü Süleyman Aydın, T Plaka ile bağlantılı mağduriyetlerinin ve hak arama mücadelelerinin üzerinden 13 yıl geçtiğini anımsatarak, “Adımıza kayıtlı tescil belgelerimiz olmasına ve 2010 yılındaki UKOME kararında belirtildiği gibi ‘ihtiyaç halinde plakalarınız sırasıyla verilecektir’ hükmüne rağmen Belediye yetkilileri plakalarımızı vermemekte ve aktifleşme kararı almamakta ısrar etmektedir” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yaptıkları görüşmeler ve İçişleri Bakanı ile bizzat gerçekleştirdikleri yazılı ve sözlü görüşmelere rağmen T plaka sorunlarının çözümünde olumlu bir gelişme yaşanmadığını da öne süren Aydın, şöyle konuştu:

“Ticari taksi hizmetinin gerekli olduğu ve bu hususta anılan konuda işin uzmanı olduğumuzu bilen sivil toplum kuruluşları da yanımızda olduğunu  beyan ettiler. İçişleri Bakanımızın Diyarbakır’a ziyareti sırasında ve sayın Valimizin de hazır  olduğu bir programda ticari taksi konusu dernek yöneticilerimiz tarafından dile getirilmiş buna mukabil İçişleri Bakanımızın ‘Çözün’ şeklinde talimatı olmasına rağmen şimdiye kadar bir arpa boyu yol alınma sorumluluğu yerine getirilmemiştir. Yaptığımız çalışmalar neticesinde şimdiye kadar hak sahibi olduğumuzu inkar eden, talebimize kulak tıkayan belediye yetkilileri, bu sefer bizimle dalga geçer gibi T plaka hak sahipleri arasında yüksek muhammen bedelle ve kiralama usulüyle ihale yapılmasına karar vermişlerdir. Adımıza kayıtlı tapu gibi belgelerimiz, daha önce yazılı ve sözlü olarak bize beyan edilen sözler olmasına rağmen Belediye ihalede ısrar etmektedir.

Kar amacı güdülmemesi , hizmet esaslı olması gereken taksi plaka tahsisi anlayışı, biz mağdurlara adeta yolunması gereken kaz gibi bir muameleyi reva görmektedir. Yerine getirilmesi gereken hizmet konusunda yetkili olanlar, vicdan ve hizmet anlamında yaklaşımlarını, aşılmayan bir duvar mantığında oluşturmuşlardır. Haksız, hukuksuz ve vicdansız bu kararı kabul etmeyeceğimiz gibi, ayrıcalık da istemiyoruz. Daha önce emsalimiz olan 1147 plaka hangi şartlarda aktifleştirildiyse  aynı şekilde hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz.”

Rica, ısrar, yasal, insani hak kapsamında talep ettiğimiz hat beklentimiz yok sayılmaktadır. Belediyenin haksız ve hukuksuz bu kararını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Yıllardır 914 ailenin umut bağladığı T plakalarının aktifleşmesi için Diyarbakır’daki tüm sivil toplum kuruluşlarının desteğini bekliyoruz. İhale yöntemiyle ve yüksek muhammen bedelle plakalarımızı bize kira ile vermek isteyenler, bilsinler ki yeni ve kapsamlı bir yasal süreç sonucunda kazanan biz olacağız.”

DİTHAKDER Başkanı Ahmet Arslan ise, kentteki taksilerin yetersiz kaldığını ve 500 kadar daha T plakaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Arslan, mağdur edilen T plaka sahiplerinin haklarının kazanılması noktasında hukuki sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?