TARİHTEN ESİNLENEREK ÜRETİLEN TAKILAR DEFİLEYLE TANITILDI

DİYARBAKIR'DA 3 BİN YILLIK ZERZEVAN KALESİ'NDEKİ ARKEOLOJİK KAZILARDA BULUNAN TAKILAR VE MOTİFLERDEN ESİNLENEREK ÜRETİLEN TAKI KOLEKSİYONU, DÜZENLENEN DEFİLE İLE TANITILDI. (BERİTAN KAYA/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır'da 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi'ndeki arkeolojik kazılarda bulunan takılar ve motiflerden esinlenerek üretilen takı koleksiyonu, düzenlenen defile ile tanıtıldı. Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, sergilenen eserlerin Roma dönemine ait takılar olduğunu ifade ederek, "Bu eserler arasında özellikle kolyeler, küpeler, bilezikler, yüzükler ve kemer tokaları önemli bir koleksiyonu oluşturmaktadır. Takılar ve eserler üzerindeki motifler de oldukça çeşitli ve ilgili çekicidir. Bu kapsamda Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü ve Kazı Başkanlığı işbirliği ile takılar yeniden üretilmişlerdir" dedi.

MEDYA21- Mezopotamya Kuyumculuk Kuyum Makinaları ve Franchise Fuarı kapsamında yurt içi ve yurt dışından katılımcılar için gala gecesi düzenlendi. Gecede Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nde ortaya çıkarılan Roma dönemine ait takılardan ve motiflerden esinlenerek üretilen koleksiyon görkemli defile ile tanıtıldı.

Defilede yer alan takılarla ilgili açıklama yapan Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, “Roma’nın sınır garnizonu olan Zerzevan Kalesi’nde 2014 yılından bu yana kazı çalışmaları yapılmaktadır ve kazılar ile binlerce eser ortaya çıkarılmıştır. Bu eserler arasında özellikle Roma dönemi kolyeler, küpeler, bilezikler, yüzükler ve kemer tokaları önemli bir koleksiyonu oluşturmaktadır. Takılar ve eserler üzerindeki motifler de oldukça çeşitli ve ilgi çekicidir. Bu kapsamda Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü ve Kazı Başkanlığı işbirliği ile takılar yeniden üretilmiştir. Söz konusu tasarımlar motiflerin gelecek kuşaklara aktarılması, istihdam ve Zerzevan Kalesi’nin tanıtımı açısından son derece önemlidir” dedi.

Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ayşegül Adıgüzel ise, kültürel değerleri gelecek kuşaklara aktarmayı, tarihi ve kültürü ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtmayı misyon edindiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Roma İmparatorluğu döneminde ‘askeri yerleşim’ olarak kullanılan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’ndeki kazılarda gün yüzüne çıkarılan eserlerdeki motifler, takı ve çeşitli ürünlerde kullanılmıştır. Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü atölyelerinde yapılan ve tamamen el işçiliği olan çalışmalar sonucunda Zerzevan Kalesi temalı bir takı koleksiyonu hazırlanmıştır. Bu eserler arasında özellikle kolyeler, küpeler, bilezikler, yüzükler ve kemer tokaları önemli bir koleksiyonu oluşturmaktadır. Takılar ve eserler üzerindeki motifler de oldukça çeşitli ve ilgi çekicidir.” (İHA)

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir