• DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %-0,08
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %1,05
TMD’DEN SELAHADDİN-İ EYYUBİ HEYKELİ TEKLİFİ

TMD’DEN SELAHADDİN-İ EYYUBİ HEYKELİ TEKLİFİ

Toplumsal Mutabakat Derneği yönetimi, ziyaret ettiği Vali Münir Karaloğlu’na Kent Meydanı’na Selahaddin-i Eyübi adının verilmesini ve heykelinin dikilmesini teklif etti.

MEDYA21- Merkezi Diyarbakır’da bulunan Toplumsal Mutabakat Derneği (TMD) Genel Başkanı Mahmut Şimşek, bir grup üye ile birlikte ziyaret ettiği Vali Münir Karaloğlu’na Kent Meydanı’na Selahaddin-i Eyübi adının verilmesi ve heykelinin dikilmesi teklifinde bulundu.

Vali Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret eden TMD Genel Başkanı Şimşek ve bir gurup dernek üyesi, yaklaşık 45 beş dakika süren ziyarette Sivil kuruluşların bugünü ve olması gerekenler üzerinde sohbet gerçekleştirdi. Hizmetlerle beraber insana,  insan yüreğine dokunmak konu odaklı sohbette, kentin sorunlarını da dile getirdiğini açıklayan TMD Genel Başkanı Şimşek, şunları söyledi:

“Sayın valimizle ilk kez bu ziyarette bir araya geldik. Dernek yönetiminde bulunan arkadaşlarımla birlikte gerçekleştirdiğimiz ziyartte, sayın valimiz çok samimi ortamda bizi karşıladı ve ağırladı.  Derneğimizin amaçlarındaki yeni söylem ve duruşuyla bir sivil think-tank kuruluşu olarak ilkelerimizi, sivil demokrasi için yol işaretlerimizi kapsayan düşüncelerimizi satır başlarıyla kendilerine anlattık. Anayasal güçle kurulmuş, yarı resmi ekonomik kuruluşların demokratik kitle kuruluşları DKK olduğunu, ancak sivil toplum kuruluşları (STK) olmadığını izah ettik. Her yerde ve her konuda ekonomik belirleyici olanlar, çıkar baskı gurubu olarak zaman zaman demokratik çoğulculuğa ve eşitliğe engel olduğunu ve her konuda öne geçtiklerini vurguladık. STK ve vakıfları, kanaat insanlarını ve ülkede sivil demokrasin katıksız zeminin, birleşik gücün bu anlamda sivil Ombudsmanlık platformu olduğunu ve  derneğimizi bu kapsamda anlatmaya çalıştık. Kapsayıcı hakem devlet anlayışı ile yaşanılır bir Diyarbakır kadar, yerel kültürün ve tarihin yaşatılması çabalarını dile getirdik.  Diyarbakır konusunda da ticaret ve turizmin kadim kente çabaları kadar, ilçelerdeki görsel ve alt yapı çalışmalarını da izlemekte olduğumuzu söyledik. Kentimizde de istem dışı büyüyen geometrik imar-iskân şekillenmesinin hızı karşısında trafik akışının yarattığı sıkıntısını dile getirdik.  Ziyaretimizin geri kalan bölümünde Diyarbakır’ımızın yerelinde birkaç mahalli noktaya ve buralardaki sorunları hatırlatma amaçlı önerilerimiz oldu. Bir soru sorduk. Sayın valim halka hizmetinize eyvallah, yüreklere dokunabiliyor musunuz?  ‘Mahmut başkan halka dokunamiyorsak, yaptığımız her şey hamallık’ dedi.  Kentsel konuları hatırlattığımızda sorunların Belediye ve valilik portföyünde olduğunu bizzat Vali Karaloğlu’nun anlatılması, işine endekslendiğini ve Diyarbakır’ı tanımaktan Diyarbakırlıyı tanıma evresine geçtiği intibasını verdi.”

Vali Karaloğlu’na kentin trafik ve kavşak sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerinde bulunduklarını da ifade eden TMD Genel Başkanı Mahmut Şimşek, şöyle dedi:

“Sayın Valimize Karacadağ caddesinin Kuruçeşme, İskanevleri ve Gıda Toptancıları kavşağının alt-üst geçitlerle trafiğin rahatlatılması, yine İskanevleri kavşağında yıllardan beri Cadde ortasında kurulmuş bina ve yanındaki değirmenin yıkım kararına rağmen yerinde durması, Elazığ caddesinde YİKOB-Sanayi sitesi kavşağı, Mahabad bulvarı kavşağı, Araştırma Hastanesi-TOKİ  kavşağında birer alt-üst geçit yapılma ve öncelikle Elazığ’dan geliş istikametinden hastaneye ACİL giriş için bir cep yolun açılmasının birer zorunluluk halini aldığını aktardık. Kayapınar ilçemizde bulunan Selahaddin-i Eyyubi Bulvarındaki ‘Kent Meydanı’na bir zamanlar Diyarbekir’i  ziyaret etmiş olan Selahaddini-i Eyyubi  adının verilmesini ve Şam’dakine benzer bir Selahaddin-i Eyyubi heykelinin buraya dikilmesini teklif ettik. Valimiz heykele sıcak bakmadı ama ‘isim olabilir’ dedi. Ayrıca eğitim ve spor tesisleri ile Kent Konseyi konularında da görüşlerimizi aktardık. Sayın Valimiz, bize katılmadığı konularda reel önerilerle düşüncesini dile getirerek, yerel ve genel konularda bizi aydınlattı, onure etti. TMD olarak; toplumsal diyaloga, empatiye ve plural demokrasiye her zaman sivil katkı sunmaya çalışacağımızı sayın valimize ilettik.” HABER MERKEZİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?