YENİ HATLARLA ULAŞIM DAHA RAHAT

 

 

 

 

YENİ HATLARLA ULAŞIM DAHA RAHAT

HABER MERKEZİ- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara daha iyi toplu ulaşım hizmetleri sunmak için 45 gün önce açtığı yeni hatlarla yolcu taşıma kapasitesini yüzde 20 oranında arttırdı.

Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Ana Planı kapsamında toplu taşıma optimizasyonu için geliştirdiği çözümler sonucunda hayata geçirdiği A1, A2, A3 ve A4 ana ile 4 besleme hattını uygulamaya başladıktan sonra çıkan aksaklıklar ve sorunların giderilmesi için Ar-Ge çalışması yaptı. Çalışma kapsamında, hatlar ve aktarma merkezleri yerinde incelendi. Şikayet formları, akıllı kart ve GPS verilerinin değerlendirmesinin ardından, Ulaşım Daire Başkanlığı yetkilileri ve Üçkuyu mahalle muhtarıyla çevredeki site yöneticileriyle toplantılar yapıldı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, daha önce günlük taşıma kapasitesi 54 bin olan güzergahta, yeni 4 ana ve 4 besleme hattının devreye girmesiyle toplu ulaşım araçlarının günlük 73 bin yolcu taşımaya başladığı tespit edildi. Daha önce hat bazlı günlük 5 bin kişi taşıyan toplu taşıma araçlarının yeni oluşturulan tek hatta 8 bin 500 yolcu taşımaya başladığı belirlendi.

Ulaşım Daire Başkanı Hülya Atalay, yeni hatlarla ilgili bir ayın sonunda yaptıkları Ar-Ge çalışmasında ana hatlara aktarma yapan yolcuların yüzde 45, ring hattı kullanımının yüzde 55 olarak gerçekleştiğini söyledi. Daha önce mahalle içi ulaşıma 2 lira ödeyen yolcuların yeni düzenlenen ring seferleri sayesinde 1 lira ödediklerine dikkat çeken Atalay, şöyle konuştu:

“Yolcu yoğunluğumuz da ve sayımızda, yeni hatlarımızın oluşturulmasıyla yüzde 20 bir artış gerçekleştirmiş olduk. Aynı zamanda günlük yolcu sayısı 4 binin üzerinde olan 3 hattımız varken şimdi 4 binin üzerinde 6 tane hattımız var. En fazla yolcu taşıyan hattımızda 8 bin 646 kişiye ulaşmış. Bu neredeyse iki katına çıkmış bir hat düzenlemesi. Bir hatta en fazla 4 bin 500 yolcu taşırken artık bir hatta en fazla 8 bin 646 yolcu taşıyabiliyoruz.”

 

Eski hatlarda 20-25 dakika arlıklarla yolcu taşınırken yeni A1, A2, A3 ve A4 hatlarıyla 8 dakika aralıklarla seferler düzenlediklerini vurgulayan Atalay, yapılan değişiklikle duraklarda uzun süre araç beklemeyi ortadan kaldırdıklarının altını çizdi. Atalay, şu an için kısa sefer aralıklı uygulamanın sadece A1, A2, A3 ve A4 hatları için geçerli olduğunu, diğer hatlarla ilgi bir değişikliğin henüz söz konusu olmadığını kaydetti.

Yaptıkları düzenlemeyle bölge içerisinde daha ucuza seyahat etme imkânı sağladıklarını da anımsatan Atalay, “Gövde hatlara gelecek olan kişiler 8 dakikada bir, ki bu 1 hatta 16 araç ediyor, 16 araçla tek hatta hizmet veriyoruz. Ring hatlarımızın da servis sıklıkları 5 ile 10 dakika arasında değişiyor. Günün farklı saatlerinde, pik saatler dediğimiz sabah ve akşam iş saatlerinde bu servisimiz 5 dakikada devam ederken gün içerisinde, günün ortalarında 8 ve 10 dakikalara çıkabiliyor” dedi.

Atalay, Afet Evleri’ndeki besleme hatlarının bekleme noktalarında ve aynı durumda olan Üniversite Hastanesi önündeki düzenlemeyle ilgili de görüşmelerinin devam ettiğini anlatan Atalay, “Her bir hattımızın ayrı ayrı peronlarda kapalı duraklarla ve tabelalarla vatandaşın daha kolay daha rahat bekleme imkanı bulabileceği düzenlemeler yapacağız” ifadelerin kullandı.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir