YENİŞEHİR’E GERİ DÖNÜŞÜM PARKI

MEDYA21- Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Fabrika Mahallesinde 7 bin 200 metrekare alan üzerinde inşa edilecek ‘Geri Dönüşüm Parkı’ ile vatandaşların çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlaması ve çevre bilincinin aşılanması amaçlanıyor.

Çevre bilinci, atık dönüşümü ve kaynakların tasarruflu kullanılması konularında farkındalık yaratmak amacıyla geri dönüşüm parkını inşa edeceklerini belirten Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, Geri Dönüşüm Parkı’nın bölgede örnek olacağını söyledi.

Antik çağlarda kullanılan alet ve ekipmanların dönüştürülerek yeniden kullanılması ile geri dönüşüm tarihinin başladığını hatırlatan Beşikci, “İnsanoğlu ürettiği ve tükettiği bütün kaynaklardan oluşan atıkların yeniden değerlendirilebilmesi için çeşitli çareler aranmıştır. Bizler de çevre bilinci, atık dönüşümü ve kaynakların tasarruflu kullanılması konularında farkındalık yaratmak; vatandaşlarımızın da geri dönüşüm sürecini gözlemeleri ve gerektiğinde dahil olabilmeleri için 7 bin 200 metrekare alanda Geri Dönüşüm Parkı inşa edeceğiz” dedi..

Fabrika mahallesinde inşa edilecek parkta, geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış çocuk oyun alanları, park mobilyaları, geri dönüşüm toplama birimleri, koku adasını oluşturacak kokulu ağaçlar, iklime uygun bitkiler, geri dönüşüm istasyonları, sokak hayvanı besleme noktaları ve kamelyaların bulunacağını da anlatan Beşikci, parkın bölgede örnek olacağına vurguladı.

Beşikci, çevre bilincini artırarak sağlıklı ve bilinçli bir nesil yetiştirme çabasında olouklarını da ifade ederek, “Geri Dönüşüm Parkı ile ekosistemin sağlıklı işleyebilmesi için ambalaj atıklarının, bitkisel atıklarının, atık pillerin ve diğer tüm atıkların geri dönüşüm ile nasıl faydalı metalara dönüştürüleceği öğretilecek” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir