• DOLAR
  %-0,56
 • EURO
  %0,31
 • ALTIN
  %0,12
 • BIST
  %0,45
‘YÜREĞİMİ ONA BIRAKTIM’ ÇIKTI..

‘YÜREĞİMİ ONA BIRAKTIM’ ÇIKTI..

Eğitimci şair-yazar Şerif Kaya’nın büyük emek vererek kaleme aldığı göç ve kadın öykülerini konu alan ‘Yüreğimi ona bıraktım’ adlı kitabı, raflardaki yerini aldı.

MEDYA21- Eğitimci şair-yazar Şerif Kaya’nın büyük emek vererek kaleme aldığı göç ve kadın öykülerini konu alan ‘Yüreğimi ona bıraktım’ adlı kitabı, raflardaki yerini aldı. Kitapseverlerden tam not alan öykü kitabıyla ilgili konuşan yazar Kaya, “Her dönemin mazlumu değişebilir; ama zulüm hep günümüze değin süregelmiştir” dedi.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Kavurmaküpü köyünde dünyaya gelen 67 yaşındaki şair-yazar Şerif Kaya, ilk kitabının okuyucuyla buluşmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek, kitabında 1855 yılındaki Çerkez göçünden başlayarak Dersim göçüne kadar bu coğrafyada yaşanan acı, dramatik göç öyküleri ile bu coğrafyada kadınların uğradıkları haksızlık, baskı ve zulümlere yer verdiğini söyledi.

Öykü kitabıyla ilgili olumlu tepkiler aldığını da anlatan Kaya, “Gerçek yaşamdan alınmış öykülerden anlıyoruz ki yok birbirimizden farkımız. Yaşadığımız acılar bile aynı, biraz fazla biraz az. Bu coğrafyada yaşayanlar (Kürt, Ermeni, Azeri, Çerkez, Pomak, Rum, Balkan Türkleri) zorunlu göçlerde payına düşeni almışlar. Eril bir din ve eril bir erk tarafında yönetilen kadınlar da zulüm altında yaşamlarını bugüne kadar getirmişler, bugün de devam ediyor” diye konuştu.

ŞERİF KAYA KİMDİR?

Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Kavurmaküpü (Büyük Kiner) köyünde 1955 yılında doğdu. İlk öğrenimini köyünde, ortaokul ve liseyi Maden Lisesi’nde okudu. Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisansını tamamladı. Yurdun değişik kentlerinde lise müdürlüğü ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri yayımlandı. Otuz sekiz yıllık meslek yaşamını 2015 yılında sonlandırarak emekli oldu. Kaya, evli ve 2 çocuk babasıdır. HABER MERKEZİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?