28 KONUT İÇİN TÖREN

SUR İLÇESİNDE, TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'NIN ÇUKUR EYLEMLERİNİN ARDINDAN KAMULAŞTIRILAN ALANLARDAN ALİPAŞA VE LALEBEY MAHALLELERİNDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA TOKİ'NİN YAPIMINI TAMAMLADIĞI 28 KONUTUN HAK SAHİPLERİNE DÜZENLENEN TÖREN İLE TESLİM EDİLDİ. (RIDVAN KILIÇ - SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, terör örgütü PKK'nın çukur eylemlerinin ardından kamulaştırılan alanlardan Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde yürütülen çalışmalar kapsamında TOKİ'nin yapımını tamamladığı 28 konut, düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim edildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, çukur eylemlerinin ardından kamulaştırılan alanlardan Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde yürütülen çalışmalar kapsamında TOKİ’nin yapımını tamamladığı 28 konutun hak sahiplerine teslimi için tören düzenlendi.
HABER MERKEZİ-PKK tarafından 2015- 2016 yıllarında gerçekleştirilen çukur eylemleri nedeniyle Sur ilçesinde kamulaştırılan yerler arasında bulunan Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kentsel dönüşüm çalışması başlatıldı. Bu kapsamda TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 1’inci etaptaki 28 konut, hak sahiplerine teslim edildi.
Konut teslim töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin, bir süre önce de Sur ilçesinin terörden tahrip edilen 6 mahallesinde 93 konutun teslimini yaptıklarını söyledi.
Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde TOKİ’nin inşa ettiği konutların 1’inci etabı tamamlandığı ifade eden Bilgin, kalan 4 etabın da 3 ay içinde tamamlanıp, hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti. Bilgin, şunları söyledi:
“Biz bugüne kadar Sur’daki hak sahiplerinin yüzde 90’ına ulaştık. Ulaştıklarımızın da yüzde 87’siyle uzlaştık. Bizimle uzlaşmamış olanlar ilgili acele kamulaştırma dava süreçlerini başlattık. 528 dava açtık. Bunların 264 tanesinin davaları sonuçlandı. Toplamda rızai uzlaşma ya da acele kamulaştırma ile bugüne kadar 160 milyon TL ödeme yaptık. 7 milyon TL de kira desteği yaptık. Hak sahiplerinden talep edenlerden TOKİ konut sözleşmeleri imzaladık. Talep edenlere bedellerini ödedik. 3000’i aşkın hak sahibine nakdi olarak rızai uzlaşma ile bedellerini ödemiş olduk. Alanda şu anda devam eden çalışmalardan da tescilli yapıların restorasyonuna başladık. 244 tescilli yapının şu anda restorasyon süreci devam ediyor. Toplamda da 350 civarında tescilli yapının restorasyonu yapılacak, 106 tanesinin de proje ve ihale süreçleri devam ediyor. Sur bir açık hava müzesi. Sur’u bu açık hava müzesi ile gelecek nesillere ve tüm insanlığa ulaştırmak hedefindeyiz.”
TEPKİ GÖSTERDİ
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin’in konuşması sırasında bazı yurttaşlar kendilerine haksızlık yapıldığını belirterek, anahtar teslim almayı reddetti.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir