YENİ İTFAİYECİLERE EĞİTİM

MEDYA21– Büyükşehir Belediyesi ile Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) iş birliğiyle, İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde göreve yeni başlayan personel için eğitim programı düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Ali Emiri Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitim programının açılışına katılan Vali Münir Karaloğlu,  yaşam hakkının kutsal olması gibi bazı mesleklerin de kutsal olduğunu söyledi. O mesleklerden birinin de itfaiyecilik olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

“İtfaiye teşkilatları aslında canlıların yaşam hakkını sürdürülebilir kılmak, yaşam hakkını korumak ve kurtarmak maksadıyla görev yapan önemli bir meslek grubudur. 24 saat uyanık olacaksınız, 365 gün hazır olacaksınız, belki size hiç ihtiyaç duyulmayacak ama ihtiyaç hissedildiği yerde de en kısa sürede bulunmak zorundasınız. Kendi hayatınızı tehlikeye atarak başkasının hayatı kurtarmak ve korumak üzere orada bulunacaksınız. Onun için itfaiyecilik kutsal bir meslektir.”

İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde yeni katılan 75 itfaiye eriyle birlikte Diyarbakır’daki itfaiye personelinin 320’ye yükseldiğini kaydeden Vali Karaloğlu, “Büyükşehir Belediyesi 15 bin 200 kilometrekarelik bir alanda 17 ilçede hizmet veriyor. Artık mülki sınırlar Büyükşehir’in sınırları o nedenle 17 ilçede de hizmet veriyoruz. Büyükşehir’i en ücra köşesinde hissettireceğimiz önemli birimlerden bir tanesi de itfaiye dairemiz.” dedi.

“Bu arkadaşlarımızı sürekli zinde tutacağız”

İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde göreve başlayan 75 personelin başvuran 492 kişi arasında seçildiğini hatırlatan Karaloğlu, itfaiyecilikte de usta, çırak ilişkisinin önemli olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Tecrübeli itfaiyeci personelimiz, bu arkadaşlarımızın yetiştirilmesinde çok dikkat etmelidir. Bu arkadaşlarımız şu ana kadar kitapta okudukları itfaiyeciliği artık pratik olarak yapacaklar. Bu arkadaşlarımızı çok iyi eğitmemiz lazım. Yeni başlayan arkadaşlarımızın her birisine ilgilerine uygun spor yaptıracağız. Dağcılık merakı olana dağcılık, dalış sporuna merakı olanı dalış sporunda uzmanlaştırarak bu arkadaşlarımızı sürekli zinde tutacağız.”

Ali Emri Kültür Merkezinde üç gün serecek eğitimde, itfaiye erlerine Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğr. Gör. Tarkan Zengin, Güvenlik Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Ülkü Nur Zengin ve Araş. Gör. Betül Biçen Gören tarafından “Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, beden dili, kriz yöntemi, etik değerler, öfke kontrolü ve iletişim“ konularında bilgiler verilecek. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir