BAĞLAR’IN HAYALİ GERÇEK OLDU

MEDYA21- Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin eski yerleşim bölgesindeki kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan Kaynartepe mahallesinde yıkım çalışmaları törenle başlatıldı. Bağlar’ın hayalinin gerçekleştiği tarihi dönüşümde konuşan Vali Münir Karaloğlu, “Buraya yapacağımız yeni mahalle ile insani koşulları yükseltilmiş, parkıyla, bahçesiyle, sosyal donatısıyla evlerinin kalitesiyle burada yeni bir cazibe merkezi oluşacak” dedi.

İlk yıkım çalışmaları için düzenlenen törene,  Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, AK Parti İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın, AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Ahmet Maruf Demir ile kamu kurum temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Eski Bağlar bölgesinde yer alan Kaynartepe mahallesinde başlatılan kentsel dönüşümün ilk etabının 2 yıl içerisinde tamamlanmasından sonra diğer mahallelere geçileceği açıklandı.

Kaynartepe mahallesinde başlatılan ilk etap yıkım çalışmaları hakkında ilgililerden bilgi alan Vali Karaloğlu, 26 Eylül 2020’de Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kaynartepe mahallesinin riskli alan ilan edildiğini söyledi. Karaloğlu, Kaynartepe’deki kentsel dönüşüm projesiyle ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Büyükşehir ve Bağlar Belediyesi’nin ortak çalışma başlattığını belirterek, kentsel dönüşüm çalışmasının ilk etapta 54 dönümlük bir alanda yürütüleceğini söyledi.

YENİ BİR CAZİBE MERKEZİ OLUŞACAK

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm yapılacak alanda planlamayı bitirdiğini ifade eden Karaloğlu, yıkımın tamamlanmasının ardından inşa çalışmalarına başlanılacağını anlatarak, şöyle konuştu:

“Bölgede 375 bina ve bin 365 hak sahibi tespiti yapıldı. Daha sonra Bağlar Belediyemiz kentsel dönüşüm ofisi oluşturdu. Orada hem arsa hem de bina bedel tespitleri yapıldı. Sonra da vatandaşımızla görüşmelere geçildi. İşin en kritik aşaması orası. Bugüne kadar 602 hak sahibimiz ile görüşme gerçekleştirildi. Yaklaşık 100 vatandaşımızla anlaştık ama bugün tapu devrini gerçekleştirdiğimiz ödemelerini yaptığımız 8 binamızı yıkarak bölgede fiilen kentsel dönüşümü başlatmış oluyoruz. Yerinde bir proje olan dönüşümde, isteyen hak sahipleri yeni mahallesinde kalabilecek, isteyen de kamulaştırma bedelini alabilecek. Üzerinde bulunduğumuz bölge maalesef Diyarbakır’da imarı olmadan, mühendislik hizmeti alınmadan, vatandaşın kendi kendine oluşturduğu, sokağı caddesi olmayan, itfaiyenin, ambulansın giremediği, vatandaşımızın mal, can ve sağlığını koruyamadığımız bir yapısı var. İnşallah buraya yapacağımız yeni mahalle ile insani koşulları yükseltilmiş, parkıyla, bahçesiyle, sosyal donatısıyla evlerinin kalitesiyle burada yeni bir cazibe merkezi oluşacak. Burası Diyarbakır’ın en merkezi mahallelerinden bir tanesi. Mahalleyi bitirdiğimizde hepimizin gönül rahatlığıyla oturacağımız bir yere dönüşecek.”

Vali Karaloğlu, Diyarbakır’da farklı noktalarda kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini, Fiskaya, Dicle ve Feritköşkü mahallelerinde de vatandaşlarla anlaşma süreçlerinin sürdüğünü açıkladı.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ise, 8 mahalleyi kapsayan Bağlar’daki kentsel dönüşümün startının Kaynartepe Mahallesi 284.sokakta bulunan 30 numaralı yapının yıkımıyla başladığını belirterek, ilk gün mahallede bulunan 8 yapının yıkımının gerçekleştirildiğini bildirdi. Beyoğlu, “Projenin hayata geçirilmesi için iki buçuk yıl mücadele ettik. Eski Bağlar bölgesindeki yapıların çoğu sağlıksız. Hiç bir sosyal aktivite yapamıyoruz. Vatandaşımız bu şekilde yaşamayı hak etmiyor.Bunu değiştirmek için yoğun çaba gösterdik. Hayal denilen tarihi proje Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle gerçeğe dönüşüyor” dedi. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir