DOĞU PEDİATRİ KONGRESİNE İLGİ BÜYÜK

1.DOĞU PEDİATRİ DERNEĞİNİN DİYARBAKIR DİCLE ÜNİVERSİTESİ KONGRE MERKEZİNDE DÜZENLEYECEĞİ 1. DOĞU PEDİATRİ KONGRESİ BAŞLADI. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Doğu Pediatri Derneğinin Diyarbakır Dicle Üniversitesi kongre merkezinde düzenleyeceği 1. Doğu Pediatri Kongresi başladı.

MEDYA21- Doğu Pediatri Derneği tarafından düzenlenen ve çocuk sağlığı ile hastalıklarının ele alındığı kongre, bölgede geniş katılımlı ilk kongre olma özelliği taşıyor. Tüm illerden çocuk hekimlerinin katıldığı kongre, 4 gün sürecek.

Kongrenin açış konuşmasını yapan Doğu Pediatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Velat Şen,  Derneğin Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Asena ile birlikte kongre hakkında bilgi verdi. Bölgede ilk defa bu denli geniş katılımlı bir kongre düzenlediklerini belirten  Prof. Dr. Şen, “Geçtiğimiz yıl kurulan derneğimiz ile 2020 yıl sonu bulaşma toplantılarını 668 kişiyle gururla gerçekleştirdik. Umuyoruz ki bu 4 gün içerisinde burada hem bilimsel oturumlarımız hem de sosyal programlarımız çok verimli geçecektir. Seçkin konuşmacılarımız çocuk sağlığı ve hastalıklarında birçok gelişmeleri bizlere ayrıntılarıyla aktaracaklardır. Meslektaşlarımızın bu şekildeki bilimsel kongrelere katılmalarının çok önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

ÇOCUK HASTALIKLARI MASAYA YATIRILACAK
Doğu Pediatri Kongresi’ni gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Doğu Pediatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Asena ise, şunları söyledi:

“2020 yılında kurduğumuz Doğu Pediatri Derneği nihayetinde online toplantılar sonrası şu an 865 katılımcı ile bir büyük pediatri çocuk sağlığı ve hastalıklarını her yönüyle konuştuğumuz bir kongre gerçekleştiriyoruz. Davetimize icabet eden Uluslararası Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu hocamız, yine Bilim Kurulu üyesi çok kıymetli Prof. Dr. Ateş Kara hocamız ve ismini sayamadığım onlarca hocamız şu an burada Diyarbakır’da ve çok geniş bir katılımla 1. Doğu Pediatri Kongremizi gerçekleştiriyoruz. Bizim için şu an geldiğimiz nokta inşallah bir adım bir başlangıç olacak ve her yıl bunu daha da geliştirerek her yıl çocuk sağlığı ve hastalıklarını masaya yatıracağız. Diyarbakır’da konuşacağız bunun için de sizlere de çok teşekkür ediyoruz. 18 Kasım’da 3 adet kurslarla başladık. Çocuk nöroloji, çocuk acil ve yoğun bakım, kursumuz ve çocuk EKG Kursu yani kardiyoloji kursu bugün itibariyle kongremizin ilk günü ve biliyorsunuz 2 yıldır gündemimizde olan korona virüs oturumumuzla devam edecek ilk gün. Akabinde her yönüyle yani çocuk sağlığı ve hastalıklarını ilgilendiren nöroloji, metabolizma, beslenme, endokrin acil yoğun bakım tüm yönleriyle dolu dolu bir kongre geçireceğiz. Akabinde sosyal programlarımız olacak, katılımcılarımızı ağırlama adına. Yani özetle çocuk sağlığı ve hastalıkları her yönüyle ele alınacak.” (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir