BAKAN SOYLU’DAN MUHTARLARA MÜJDE!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU, GELDİĞİ DİYARBAKIR'DA 19 EKİM MUHTAR GÜNÜ VESİLESEYİLE KENTTE BULUNAN ÇOK SAYIDA MUHTARLA BİR ARAYA GELDİ. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bürokratlara yönelik tehditlerine atıfta bulunarak, "Birkaç gün önce ana muhalefet partisi genel başkanı tehdit etti. Hepimizi tehdit etti. Hesap soracakmış. Senin soracağın hesaplar kimdi? Bu millet hiçbir şeyden korkmadı" dedi.

MEDYA21- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Diyarbakır’da 19 Ekim Muhtar Günü vesilesiyle kentte bulunan çok sayıda muhtarla bir araya geldi. Bir otelin toplantı salonunda düzenlenen etkinliğe, Bakan Soylu’nun yanı sıra İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem ve AK Parti İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın ile merkez ilçelerdeki mahallelerde görev yapan muhtarlar katıldı.

Toplantıda muhtarlara hitaben bir konuşma yapan Bakan Soylu, muhtarların çalışmalarını iyi yapabilmesi için yeni teknolojilerle birlikte işlerini kolaylaştıracak adımlar atıldığını belirterek, şöyle dedi:

“Bir taraftan muhtarların maaşı en temel sorunlarından bir tanesiydi. Evet doğru, gönüllülük müessesesidir. Ama bugün geldiği nokta hakikaten önemlidir. Küçüklüğümüzden beri siyasetin içerisinde bulunduğumuz için muhtarlarımızın söylediği bir şey var: bizim sosyal güvenlik sistemimiz olmayacak mı? Allah’a hamd olsun o da Cumhurbaşkanımızın sayesinde gerçekleşti. Üçüncüsü muhtarların valiler ve belediye başkanları nezdinde, ya genel sekreter yardımcısı, ya daire başkanlığı ya da vali yardımcısı nezdinde muhataplıkları sağlandı. Yetmedi, İçişleri Bakanlığında muhtarlar dairesi kuruldu. Ardından muhtarlarımızın daha rahat ulaşabileceği bu dijital çağda muhtarlar bilgi sistemi oluşturuldu. Silah ruhsatı dahil olmak üzere, muhtarlarımız Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ömür boyu bu meseleden yararlanma konusunda bir anlayışla karşı karşıya kalmış oldular. Bütün bunlarla birlikte bugün 50 bin 340 muhtarımız adına Ankara’da fidan dikiyoruz. Yetmedi, Ankara’ya geldiğiniz zaman nerede kalayım düşünceniz bundan böyle olmayacak. Bugün 19 Ekim 2021. 19 Ekim 2022 tarihinde Allah nasip ederse bir dahaki muhtarlar gününde size çok güzel bir muhtarlar evi yapacağız. Her türlü toplantı ihtiyacınızı, barınma ihtiyacınızı da karşılamış olacak. Yine bunun yanı sıra Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Külliye’de Sayın Başkan Yardımcımız ve diğer diğer bakan arkadaşlarımızla beraber oturup saatlerce konuştuğumuz bir takım güzellemelerin yanında muhtarlarımızla ilgili çalışmalarımız oldu. İnşallah bu çalışmaları nihayete erdirdiğimizde sizin beklentileriniz ve bu muhtarlık müessesesinin biraz daha güçlenebilecek adımları inşallah hep birlikte atmak nasip olur.”

“Hafıza odasında Dürümlü katliamı var mıydı?”
Diyarbakır’da geçen Cumartesi günü HDP ve CHP’lilerin katılımıyla açılan Hafıza Odası sergisini de eleştiren Bakan Soylu, “Bir hafıza odası açtılar. Ben merak ediyorum. Hafıza odası açanlara bakarsanız, Cumhuriyet Halk Partililer de, HDP’liler yan yanalar. Bu hafıza odasında Dürümlü’de katledilenler var mıydı? Bu hafıza odasında Tanışık köyünde katledilenler var mıydı? Aynı köyde… Hafıza odasında türküleriyle yüreğimizi yakan Aybüke öğretmen var mıydı? Bu hafıza odasında bir köydeki üç aylık, altı aylık bebek var mıydı? Neyi temizlemeye çalışıyorsunuz? Neyi temizleme gayreti içerisindesiniz?” diye sordu.

“Gelecek nesillere, gördüklerimizi göstermeyelim”
Bakan Soylu, sözlerine şöyle devam etti: “Burada sizlere ifade etmek istiyorum. Siz her şeyi gördünüz. Darbe gördünüz, anarşi gördünüz. Terörist gördünüz? Avrupa’dan, Amerika’dan parmak sallamak gördünüz. Aşağılanma gördük hep birlikte. Yüzde 8 binlik gecelik faizler gördük. Akşam yattık, sabah kalktık. Beş kat fukaralaştığımızı gördük. Görmediğimiz kalmadı. Yoksul, fukara. Hep beraber bir şey yapmalıyız. Siyasi düşüncelerimiz ayrı olabilir. Fikirlerimiz ayrı olabilir. Ayrı etnik kökenlere sahip olabiliriz. Ama hep beraber bir şey yapmalıyız. Gelecek nesillerimize, bizim gördüklerimizi bir daha göstermeyelim. Onlar bizim kadar mukavemetli olmayabilir. Altyapısı güçlü bir Türkiye’ye bırakıyoruz.” HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir