• DOLAR
  %1,92
 • EURO
  %1,21
 • ALTIN
  %0,78
 • BIST
  %1,85
BÜYÜKŞEHİR’DEN KAR SEFERBERLİĞİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN KAR SEFERBERLİĞİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yılın ilk kar yağışında ulaşımın aksamaması ve vatandaşların olumsuz etkilenmemesi için kar seferberliği başlattı.

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yılın ilk kar yağışında ulaşımın aksamaması ve vatandaşların olumsuz etkilenmemesi için kar seferberliği başlattı.

Büyükşehir Belediyesi Yapı Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, kent genelinde kar yağışının başlamasının ardından trafik akışının olumsuz etkilenmemesi için yol tuzlama çalışmaları yapıyor. Öğleden sonra başlayan kar yağışının ardından ekipler, kent merkezinde 60 personel, 7 kar küremeli tuz atma aracı, 2 kar küreme aracı, 5 greyder, 4 JCB, 2 kamyonet ve traktör olmak üzere toplam 21 araçla çalışma başlattı. 24 saat esasına göre çalışacak olan ekipler, trafik ve yaya güvenliği için gece yaşanacak buzlanmalara karşı kentteki tüm ana arterlerde tuzlama çalışması yapacak.

“Kimseyi sokakta bırakmayacağız”

Büyükşehir Belediyesi ayrıca, “Kimseyi sokakta bırakmayacağız” şiarıyla soğuk hava dolayısıyla kimsesiz vatandaşların sokakta kalmaması için oluşturduğu zabıta ekipleri, hem devriye atarak hem de vatandaşların bildirmesi durumunda sokakta kalan kimsesizleri araçlarla alarak otellere yerleştirecek.

Can dostlara mama bırakılacak

Sağlık İşleri Daire Başkanlığına bağlı ekipler ise, sokakta kalan hayvanların yiyecek sıkıntısı çekmemesi için “Her Can Bize Emanet” sloganıyla beslenme noktalarına bu gece mama bırakacak. Vali Münir Karaloğlu, yaptığı açıklamada vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısında bulunarak, “Kıymetli hemşehrilerim, Diyarbakırımız genelinde etkili olan kar yağışı ve buzlanma nedeniyle oluşabilecek trafik kazası riskini en aza indirmek için lütfen dikkatli ve tedbirli olalım” dedi.

EĞİTİME KAR ENGELİ

Diyarbakır’da yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle tüm okullarda Çarşamba günü derslere bir günlük ara verildiği açıklandı. Vali Münir Karaloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İyi tatiller çocuklar” diyerek, şu ifadelere yer verdi:

“Diyarbakır’da yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşullarının devam etmesi ve karayollarında oluşan buzlanmaya bağlı olarak ulaşımda yaşanabilecek sorunlar sebebiyle, öğrencilerimizin ve personelin güvenliğinin sağlanması bakımından, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her tür ve derecedeki resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kursları ile diğer kamu, kurum kuruluşlarına ait kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarında, 19 Ocak 2022 Çarşamba günü bir gün süreyle eğitime ara verilmesine karar verilmiştir. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarından; hamile, engelli, diyaliz hastaları ile kalp ve böbrek yetmezliği, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlileri 19 Ocak 2022 Çarşamba günü 1 gün süre ile idari izinli sayılacaklardır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Alo 153 7/24 vatandaşın hizmetinde

Vatandaşlar, meydana gelebilecek olumsuz durumları tüm ekipleriyle sahada olan Büyükşehir Belediyesinin Alo 153 hattına bildirebilecek. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?