DERS ZİLİ ÇALDI ÇALMASINA AMA…

Koranavirüs salgını nedeniyle 2019 yılı Mart ayından itibaren on-line sisteme geçen eğitim sistemimizde, uzunca bir aradan sonra tekrar yüz yüze eğitime başlandı. Öncelikle 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının başta öğrenci, öğretmen ve tüm velilerimize, eğitim camiasına sonra da ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Buradan uzun uzun alınması gereken tedbirlerle ilgili birçok konulara değinip, sizleri fazlaca sıkmak istemiyorum. Hepimizin çocuğu kıymetlidir. Bu nedenle gerek velilerimiz gerekse öğretmen ve idarecilerimiz son derecede dikkatli davranmaktadırlar, buna eminim.

PEKİ YA ÜNİVERSİTELERİMİZ?

Bir çok üniversitemizde de yüz yüze eğitim başladı. Fakat burada dikkat çekmek istediğim hayati önemde bir başka konu var.

Üniversitelerimizde öğrenim gören öğrencilerimizin bir çoğu yurtlarda kalmakta. Diyarbakır’da böyle bir uygulama var mı bilmiyorum ama, birçok ilimizde yurtlara kayıt öncesi PCR testi istenmekte.

Testi pozitif çıkan gençlerimiz adeta kaderleri ile baş başa kalmaktalar.

Ya ailelerinin yanına dönecekler (ki bu imkansız çünkü testleri pozitif çıkmış) ya da normalde her ilin İl Sağlık Müdürlüğünce tespit edilen yerde kalacaklar. Tabi ki eğer böyle bir yer varsa! Ve yine tabi ki maddi durumları elverirse! Çünkü birazdan anlatacağım örnekteki gibi, buralar ücretli….

Bu da haliyle büyük bir külfet!

Bugün sizlere Antalya’dan bir örnekle durumu özetlemek istiyorum.

Aslında tüm yaşananları birebir bu olayı bizlere aktaran kişinin ağzından anlatmak en doğrusu. Bakınız neler olmuş:

“M.P. ve H.P. 21 ve 22 yaşında iki gencimiz. Memleketleri Malatya’dan otobüse atlayıp yüz yüze eğitimin başladığı Akdeniz Üniversitesi’nde derslerine devam için Antalya’ya geldi.

Cuma gününden yurda yerleşecekler. Kayıt öncesi PCR testi isteniyor. Testin sonucu, biri pozitif. Diğer gencimiz ise temaslı. Her ikisine de karantina uygulanacak. Yurt yönetimi, öğrencileri kabul etmiyor. Valizleriyle, nereye gideceklerini, ne yapacaklarını bilmeden yurt kapısının önünde kalıyorlar.

Genç arkadaşlarımız, hastalığı bulaştırmamak için arkadaşlarına gidemiyor. Memleketlerinden AKP yöneticilerine ulaşıyorlar. Hatırlı kişileri arıyorlar. Sonuç yok. Ve geceyi üniversiteye yakın bir alışveriş merkezinin bahçesinde geçirmek zorunda kalıyorlar. Sabah saatlerinde oradan ayrılıp yürümeye başlıyorlar. Bayındır Mahallesi’nde bir sitenin bahçesindeki çardağa oturuyorlar.

Onları fark eden site yöneticisi ve partimizin bir mahalle temsilcisi, Muratpaşa Belediyemize ulaşıyor. Ama telefonla aradıkları, Belediye Başkanımız Sayın Ümit Uysal değil. Belediye meclis üyelerimizden biri de değil. Bir başkan yardımcısı hiç değil.

Tereddütsüz, belediyemizin 444 80 07 numaralı telefonuyla Turunç Masa’sını arıyorlar. Yaşananları anlatıyorlar. Turunç Masa’dan “Gençler nerelidir, hangi partidendir” gibi bir tek soru yok. Kayıt işlemiyle birlikte belediyemizde gençlerimiz için hummalı bir hazırlık başlıyor.

Sokakta kalan ama karantinada olması gereken gençlerimiz için belediyemizin misafirhanelerinden birinde hazırlık başlıyor. Bu sırada İl Sağlık Müdürlüğü’yle iletişime geçiliyor. İl Sağlık Müdürlüğü, bu gibi durumlar için anlaşmalı bir otellerinin bulunduğunu ancak ücretini gençlerin ödemesi gerektiğini bildiriyor. Gençlerin anlaşmalı otelde 14 günlük karantina için ödemesi gereken ücret 7 bin lira.

Belediyemiz “Tamam” diyor “Onu da çözeriz.” Otelde yerleri ayırtılıyor ve gençleri almak için belediyemizin hasta nakil aracı adrese gönderiliyor. Gençler bulundukları yerden alınıyor ve otele yerleştiriliyor. Şimdi gençlerimiz, Muratpaşa Belediyemiz sayesinde karantina dönemini tamamlayıp yeniden üniversiteye dönebilecek.

İki gencimizin yaşadığı, sizlerin, bizlerin hepimizin hikayesidir. “

Sizlere aktarmış olduğum bu olay tamamen gerçektir.

Eğer Diyarbakır’da da benzer olaylarla karşılaşmak istemiyorsak, gençlerimizin sağlığı bizim için önemli ise temennim odur ki; her türlü önlem alınmış ve her türlü hazırlık yapılmış olsun. Gençlerimiz geleceğimizdir. Onların temel yaşam haklarını korumak ve kollamak hepimizin sorumluluğu olmalıdır.

İl Sağlık Müdürlüğümüz bu konuda bir açıklama yapıp bizleri bilgilendirirse, seviniriz.

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir