DEVA’DAN CANLI HAYVAN BORSASINDA TESPİT

MEDYA21- Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen ve beraberindeki partililer, canlı hayvan borsasını ziyaret etti. Ülsen, pazar yerinde düzensizlik ve eksiklikler tespit ettiklerini belirterek, canlı hayvan borsasında bir kantarın bulunmasının yetersiz olduğunu söyledi.
DEVA Partisi İl Başkanı Ülsen ve beraberindekiler, canlı hayvan borsasında belirledikleri eksikleri şöyle sıraladı:
“Yaptığımız gezi sonucunda işletmeciler, müşteriler ve kendi müşahedelerimizle canlı hayvan borsasında bazı düzensizlik, eksiklikler tespit ettik. Canlı hayvan borsasına her gün il merkezi ve 13 taşra ilçemiz ile taşra mahallelerinden çeşitli il ve ilçe merkezlerinden olmak üzere 7 ile 10 bin insan büyükbaş ya da küçükbaş hayvan alımı-satışı yapmak üzere gelmektedirler. Öncelikle hayvan borsasındaki tuvaletler sayı olarak yetersizdir. Mevcut tuvaletler de plastik boruların kırık olması nedeniyle tuvaletler kullanılamaz haldedir. Hem mevcut tuvaletlerin onarılması, hem de mevcutların yetersizliği nedeniyle ilave yapılması elzemdir. Canlı hayvan pazarında bir kantar bulunuyor ve bu mevcut potansiyele cevap vermemektedir. Küçükbaş hayvanlar ile büyükbaş hayvanlar aynı kantarda tartılmaktadır.
Tüm bölgeye hitap eden hayvan borsasına ilave 2 veya 3 kantar yapılması elzem görülmektedir.
Hayvan kesim alanları her gün mutlaka ince bir temizlikten geçirilmeli ve dezenfekte edilmelidir.
Bir diğer tespitimiz de, borsa alanı yaz aylarında sulanmalı, hayvan tersinden temizlenmeli ve lavra döneminden olmak üzere haşerelerin çevreye, yerleşim yerlerine hastalık yaymasına engel olunmalı her gün ama her gün ilaçlanmalıdır. Belli periyotlarla hem il tarım müdürlüğü veterinerlerince hem de belediye zabıta ekiplerince denetim yapılmalıdır. Parti olarak bundan sonra da vatandaşlarımızın toplu bulundukları alış veriş yaptıkları yerlerdeki incelemelerimizi sürdürüp, tespit ettiğimiz eksikleri kamuoyuyla paylaşacak ve takipçisi olacağız.” HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir