DİCLE’DE BALIK ÖLÜMLERİ TEDİRGİNLİK YARATTI

DİYARBAKIR'DA, SON BAHAR MEVSİMİYLE BİRLİKTE YAĞIŞLARIN OLMAMASI VE BARAJDAN GELEN SUYUN KESİLMESİ NEDENİYLE DİCLE NEHRİ'NDE ÇOK SAYIDA BALIK TELEF OLDU. NEHRİN YETERİNCE BESLENEMEMESİ SONUCU TELEF OLAN BALIKLARIN KIYIYA VURMASI GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE VE KÖTÜ KOKUYA NEDEN OLDU. (MURAT BAŞAL - SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır'da, sonbahar mevsiminde yağışların olmaması ve barajdan gelen suyun kesilmesi Dicle Nehri'nde çok sayıda balığın telef olmasına neden oldu. Nehrin yeterince beslenememesi sonucu telef olan balıkların su yüzeyine çıkması görüntü kirliliğine ve kötü kokuya neden oldu.

MEDYA21- Dicle nehrinin barajdan yeterince beslenememesi sonucu telef olan balıkların su yüzeyine çıkması, hem görüntü kirliliğine hem de çevreye kötü kokuya yayılmasına yol açtı. Diyarbakır’da birçok balık çeşidinin yaşadığı Dicle Nehri, canlılığını kaybetmek üzere. Sonbahar mevsiminde kuraklık sebebiyle barajdan bırakılan suyun kesilmesiyle su seviyesi düşen nehirde, balıklar oksijensiz kalarak telef oldu. Ölü balıklar, özellikle kentin simgelerinden olan tarihi On Gözlü Köprü çevresinde kıyıya vurup su yüzeyine çıkarken, hem görüntü kirliliğine hem de kötü kokuya neden oldu. Bu durumdan rahatsız olan çevre esnafı ve vatandaşlar, soruna çözüm bulunmasını istedi.

MANZARA ÜZÜCÜ
Suyun azalması sonucu ölü balıkların su yüzene vurduğunu ve kötü kokuların yayıldığını aktaran Zuhat Koçera isimli vatandaş, bu manzarayı gördüğü için üzüldüğünü söyledi. Koçera, “Biz Diyarbakırlılar olarak herhangi bir denizimiz olmadığı için serinlemek için ailelerimizle buraya geliyoruz. Burada bulunan çay bahçeleri huzur bulduğumuz tek yerdir. Seyrine bile doyamadığımız nadir yerlerden biri de On Gözlü Köprüdür. Aylar sonra buraya geldim, maalesef suyun azaldığını gördüm ve ölü balıkların su yüzeyine vurduğunu gördüm. Kokusu da insanları rahatsız ediyor. Biz bu kafelerde otururken hem serinleyip hem de huzur ile maneviyatı yaşamak isterken şu an kokudan rahatsız oluyoruz. Buradaki bu pisliği ve vahim durumu kamuoyu ile yetkililerin görmesini bekliyorum” diye konuştu. (iha)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir