DİYARBAKIR’DA ‘YAP-YIK-YAP’A SON

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, “Burası iki gün önce kazıldı, kapatıldı. Şimdi yine kazılıyor” gibi vatandaşın günlük yaşamını olumsuz etkilemesi nedeniyle çokça şikayete konu olan ve kamuda da kaynak israfına neden olan altyapı çalışmalarında koordinasyonu sağlamak amacıyla çalışma başlattı.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Vali Münir Karaloğlu’nun talimatıyla kentteki tüm kurumların altyapı çalışmalarını aynı anda takip edileceği “Altyapı Koordinasyon Merkezi”ne bütünleşik olarak çalışacak “Coğrafi Bilgi Sistemi”ni kurdu. Yazılım aşamasının tamamlayan ekipler, kentteki tüm kurumların verilerinin sisteme yüklenmesi için çalışmalarına devam ediyor.

STRATEJİK PLANLAMALAR SİSTEME EKLENECEK

Bilgi İşlem Daire Başkanı Erkan Karakeçi, hazırladıkları sisteme, kentteki tüm kamu ve özel kurumların dahil edileceğini söyledi. Kanalizasyon, içme suyu, yağmur suyu şebekesi, elektrik, doğalgaz, telekominikasyon şirketlerinin stratejik planlamaları ve altyapılarının tüm bilgilerinin sistemde yer alacağını belirten Karakeçi, herhangi bir noktada kazı çalışması yapacak kurum, sistem üzerinden alanda önceden yapılmış veya yapılması planlanmış çalışmaları görebileceğinin açıkladı.

Karakeçi, “Deyim yerindeyse Diyarbakır’ın alt yapı haritasını çıkardık diyebiliriz. Bir bölgede yapılacak kazı ve çalışmalarla ilgili izin ruhsatı başta olmak üzere tüm bilgiler sistemde yer alacak. Altyapı verileri bir noktada toplandığı için çalışma yapacak kurum bunu görerek planlamasını yapacak. Böylece ‘Yap yık yap’ın önüne geçilecek” dedi.

BAŞVURULAR SİSTEM ÜZERİNDEN YAPILACAK

Kurumlar veya yüklenici firmaların kazı izin işlemlerini sistem üzerinden gerçekleştireceğini de vurgulayan Karakeçi, Altyapı Koordinasyon Merkezi’nin (AYKOME) sistem üzerinden onaylamadığı çalışmaların yapılamayacağını anlattı. Karakeçi, yüklenici firmaların kurumlardan tek tek bilgi almak yerine sistem üzerinden çalışma yapacağı alanda hangi kurumun çalışmaları olduğunu görebileceğini aktararak, “Kazı işlemlerin tümünün ulaşılabilir şekilde kayıt altına alınacağı sistem, koordinasyon eksikliğinden kaynaklı yaşanan israfın da önüne geçilecek. Altyapı Koordinasyon Merkezi sistemi, Kasım’a kadar tüm kurumların verileri yüklenmiş bir şekilde hizmete sunulacak” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir