DİYARBAKIR’DAKİ TAZİYEEVLERİ DİJİTALLEŞİYOR

DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI ÖNCÜLÜĞÜNDE HAZIRLANAN UYGULAMA İLE TAZİYEEVLERİNİN ORTAK BİR PLATFORMA TAŞINMASI, TAZİYEEVLERİNDEKİ TAZİYELER HAKKINDA BİLGİ SUNULMASI AMACIYLA YAPILAN UYGULAMA HAYATA GEÇİRİLDİ. (MUHSİN TAŞ/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde hazırlanan uygulama ile taziye evlerinin ortak bir platforma taşınması, taziye evlerindeki taziyeler hakkında bilgi sunulması amacıyla yapılan uygulama hayata geçirildi.

MEDYA21– DTSO öncülüğünde Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi ve Diyarbakır Dernekler Platformu ortaklığında hazırlanan uygulama ile taziye evlerinin ortak bir platforma taşınması, taziye evlerindeki taziyeler hakkında bilgi sunulmasını amaçlandı. Bu uygulama, Türkiye’de bu anlamda yapılan ilk uygulama özelliğini taşıyor.

DTSO Yönetim Kurulu Üyesi R. Kadri Kazmacı koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında hazırlanan uygulamanın, üç aşamalı bir yapıya sahip olduğu kaydedildi. Birinci yapı internet tabanlı yazılım. Bu adımda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan birimde taziye evlerinden gelen taziye verilerinin sisteme işlenmesi sağlanıyor. İkinci yapı televizyon yazılımı. Bu adımda DTSO bünyesinde kurulan birimde sisteme işlenen verilerin takip edilmesi ve taziye bilgilerinin televizyondan yansıtılması ve diğer taziye evlerindeki taziyelerin de takip edilmesi sağlanacak. Üçüncü ise mobil bir uygulama. Mobil uygulama ile kentteki taziyelere dünyanın hangi şehrinde olursa olsun programı telefonlara yükleyenlere taziye evlerinin uygunluk durumu, kapasitesi, konumu, taziye evinde kimlerin taziyesi olduğu, taziye başlangıç ve bitiş tarihi ve taziye evi yetkilisi iletişim bilgilerini paylaşmak ve taziyelerden haberdar ediyor. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir