DİYARBAKIRLI DAĞCILAR AĞRI’DA ZİRVE YAPTI

DİYARBAKIR DOĞA SPORLARI KULÜBÜ (DİDOSK) 9 SPORCUDAN OLUŞAN YÜKSEK İRTİFA TAKIMI 11 EYLÜL 2021 TARİHİNDE TÜRKİYE'NİN ÇATISI AĞRI DAĞINA ZİRVE TIRMANIŞINI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRDİ. (MEHMET TURGUT TAYUZAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü (DİDOSK) 9 sporcudan oluşan yüksek irtifa takımı 11 Eylül 2021 tarihinde Türkiye'nin çatısı Ağrı Dağına zirve tırmanışını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

MEDYA21- Diyarbakır’dan 8 Eylül 2021 tarihinde hareket eden DİDOSK yüksek irtifa takımı, aynı gün Doğubeyazıt ilçesine varıp geceyi burada geçirerek tırmanış için hazırlığa geçti. 09 Eylül 2021 tarihinde yüksek irtifa takım sorumlusu Yeliz Çuban liderliğinde Baran Sarpdağ, Mücahit Akkuş, Ali Rıza Ünlü, Turgay Altun, Naci Çelik, Baran Bayar, Mehmet Şirin Zengin, Mehmet Cangir, Yavuz Kaya’dan oluşan  ekip, yaklaşık 4 saat süren bir tırmanışın ardından 3200 kampında geceyi geçirdi.

Bir gün sonra irtifa yükseltip 4200 ana kampına varan, aynı gün içerisinde Aklimatize tırmanışlarla başlayan ve geceyi geçiren ekip, 11 Eylül sabah 03.00’te Zirve tırmanışına başladı. Saat 08.30’da tüm ekip, Türkiye’nin çatısı Ağrı Dağı’na başarılı bir zirve tırmanışı gerçekleştirdi. Bu gün itibariyle inişe geçen ve 3200 metre ana kampına dönerek geceyi burada geçirecek olan ekip, 12 Eylül 2021 tarihinde Diyarbakır’a geri dönmeyi planladı.

Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü Başkanı Abdurrahim Ekin, “Kulübümüz 2021 tarihinde 6. kez Ağrı Dağı’na zirve tırmanışı yapmıştır. Türkiye’de ve yurt dışında başarılı yüksek irtifa tırmanışları yapan kulübümüz önümüzdeki yıl İran Demavend Dağına 2. kez ve Gürcistan’da bulunan Kazbek’e tırmanış gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Yüksek irtifa takımımızı bu başarılı tırmanış için tebrik ederim, zirve yolları açık olsun” dedi. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir