DOĞAL TAŞLAR TURİSTLERİN GÖZDESİ OLDU

HASAN PEKE (BERİTAN KAYA - MUHAMMET KAÇMAZ/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır'da işlenen taşlar yerli ve yabancı turistlere özel olarak tasarlanıyor.

MEDYA21- Diyarbakır’da işlenerek satışa sunulan İran, Madagaskar ve Afrika akitleri doğal taşlardan yapılan takılara ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle kente gelen yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelen doğal taşlardan imal edilen takılar, adeta yok satıyor.

Merkez Sur ilçesindeki tarihi Hasan Paşa Hanı’nda 12 yıldan beri doğal taş imalat ve satışını yapan Hasan Peke, Diyarbakır’a gelen turistlere özel tasarımlarla hazırladıkları takıların adeta kapışıldığını belirterek,  Kehribar taşı başta olmak üzere bütün doğal taşlara ilgi olduğunu söyledi.

Takı satıcısı Peke, isteğe göre tasarım yaptıklarını da ifade ederek, “Burçlara göre bileklik, kolye, küpe gibi takıları tasarlayıp imal ediyoruz. Doğal taşlarımızdan özellikle mavi akit, türlü sorun, sıkıntı, stres ve nazara iyi geliyor. Tokluk hissi veren, duygusal travmaları iyileştirdiğine inanılan taşlar da mevcut. Dünyanın her yöresinden gelen taşlarımız var, İran, Madagaskar, Afrika akitleri dize halinde gelip müşterinin isteğine göre bileklik, kolye tasarlıyoruz. En çok satılan taş akit taşıdır” dedi. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir