DTSO BAŞKANI KAYA, TEKSTİLCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

DİYARBAKIR SANAYİ VE TİCARET ODASI (DTSO) BAŞKANI MEHMET KAYA , TEKSTİL SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN İŞLETME SAHİPLERİYLE BİR ARAYA GELDİ. (BERİTAN KAYA/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleriyle bir araya geldi.

MEDYA21- Diyarbakırda tekstil sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, “Kentimizi tekstil ve hazır giyim merkezi yapmakla ilgili DTSO ve paydaşlarımızla ’pamuktan podyuma’ diye bir sloganla yola çıkmıştık. Pamuktan podyuma derken bölgemizi, şu an ürettiği pamuk ve Silvan barajının bitmesiyle birlikte üreteceği pamukla birlikte ülkenin en önemli pamuk üretim merkezi haline dönüştüreceğiz” dedi.

Pamukta ihracatın önemli olduğunu ancak, Türkiye içerisinde farklı bölgelere göndermektense kendi bölgemizde işleyerek ürüne dönüştürmeyi hedef aldıklarının altını çizen Kaya, şunları söyledi:

“Bu şiarla yola çıkıp bunu oluşturmaya çalışıyoruz. Gerek tekstil organize sanayi bölgemiz gerekse de organize sanayi bölgemizde bu amaçla çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Organize sanayi bölgemizde arıtma tesisimiz bitti. Bu oldukça önemli bir ayrıntıdır, çünkü ürünler boyanmak için ta İstanbul’a, Kahramanmaraş’a, Gaziantep’e kadar gönderilip, boyanıp öyle geliyordu. Arıtma tesisimiz bitti çok kısa bir süre içerisinde 6 tane boyama fabrikası organize sanayi bölgemizde hizmete girecek. Şu an yaklaşık olarak organize sanayi bölgemizde 35 tane de konfeksiyon üretime geçti ve üretime geçme sürecindeler.”
Diyarbakır’ı tekstil sektöründe daha güçlü kılmayı ve büyütmeyi hedeflediklerini de aktaran Kaya, ”Tekstil organize sanayi bölgemizde 70 tane fabrika 2022’nin sonuna kadar bitmiş olacak. Şu an 50’ye yakın talebimiz var. Bu anlamda da valimizle birlikte ilave organize sanayi oluşturmakla ilgili, sanayi bakanımız ile görüşüldü olumlu bir yol alındı.  Diyarbakır, Bismil, Ergani ve Çermik gibi yerlerde yaklaşık 55 bin metrekare işlikler oluşturulacak. Buradaki temel amaç, merdiven altında kayıtsız çalışan veya olumsuz koşullarda çalışan firmaları yurt dışına ihraç yapacak kalite standartlarına getirecek şekilde bu işliklere taşımak. Bu anlamda yaklaşık 55 bin metrekareye 20 işletmeye, ilçelerde ve il merkezinde yer verilecek. Ayrıca Diyarbakır tekstil organize sanayi bölgesinde 17 bin metrekareye 22 işlik yapılacak, bu da kayıt dışı işletmeleri oraya taşımaya yöneliktir” diye konuştu. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir