DTSO’DAN ÜYELERİNE NEFES KREDİSİ

MEDYA21– Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla ‘2021 Nefes Kredisi’ 10 bankanın katılımı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğinde 1 Haziran 2021 itibarı ile hayata geçti.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Sayman Üye Nesih Aktepe, üyelerinin finansa erişim konusunda yaşadıkları sıkıntıları çözmek için DTSO olarak yoğun bir şekilde çaba harcadıklarını ve bu kapsamda üyelerinden gelen taleplerin ivedi bir şekilde yerelde il valiliği ile merkezde TOBB ve ilgili bakanlıklarla sürekli bir şekilde paylaşarak, çözüm üretmeye çalıştıklarını söyledi.
DTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Aktepe, finansa erişimin üyelerinin en temel problemi olduğuna vurgu yaparak, bu kapsamda Nefes Kredisinin az da olsa sorunun çözümüne katkı sağlayacağını ve bunun için çalışmalarının devam edeceğini açıkladı. Aktepe, üyelerin Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası şubelerine başvurabileceklerini de anlatarak, şöyle konuştu:
KULLANIM ŞARTLARI
“2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre yüzde 25 düşük olan üyeler faydalanabilecektir. 2019 yılı ve sonrasında kurulmuş şirketler için bu şart aranmayacaktır. Ciro kaybı koşulu kredi kullandırımı yapan banka tarafından kontrol edilecektir.
KREDİ TUTARI
2020 yılı cirosu 1 milyon TL altında olan işletmeler azami 50 bin TL, 1 milyon TL ve 10 milyon TL (dahil) arasında cirosu olan işletmeler azami 200 bin TL kullanabilecektir. Vade/Faiz Oranı, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, sonrasında 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli, kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı ise yıllık yüzde 17,50 olacaktır. Protokol imzalanan bankalar KGF’ye ödenecek yüzde 0,03 (on binde üç) kefalet başvuru bedeli ile yüzde 1 banka komisyonu dışında herhangi bir masraf ve komisyon talep etmeyecektir.”  HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir