KIZ YURDU UMUT KAPISI OLDU

MEDYA21-Vali Münir Karaloğlu’nun talimatıyla Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığınca kurulan, 170 kız öğrencinin yararlandığı yurtta barınma ve yemek gibi ihtiyaçlar ücretsiz karşılanıyor.

Lise ve dengi okullardan mezun olan kız öğrenciler, ‘Konuk Evi Kız Yurdu’nda Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarına hazırlanıyor. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi’nin de yer aldığı yurtta, alanında uzman öğretmenler, öğrencilere hafta içi ve hafta sonu olmak üzere 7 gün boyunca eğitim veriyor. Eğitim dönemi boyunca öğrenciler, yıl içinde gerçekleşen kültürel ve sosyal aktivitelerden de yararlanma imkânı buluyor.

Yurtta kalan öğrencilerden Safiye Yıldız, ders çalışmak isteyen biri için ‘Konuk Evi Kız Yurdu’nun tam donanımlı bir yer olduğunu söyledi. Yıldız, yaklaşık 4 aydır yurdun imkânlarından yararlandığını ifade ederek, bu sayede başarı grafiğini yükselttiğini ve hedefinin eczacılık bölümünü okumak olduğunu belirtti.

“Burası bizler için büyük bir nimet”

Öğrencilerden Dilan Koçyiğit ise, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesapları sayesinde Konuk Evi Kız Yurdu ile tanıştığını ifade ederek, “Burası ders çalışmak isteyen öğrenciler için gerçekten çok faydalı bir yer. Çünkü ev ortamında insan çalışamayabiliyor. Burası bizler için büyük bir nimet.Bu yüzden böyle yerlerin sayısının arttırılması biz gençlere çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Öğretmen olmak hedefiyle yurda geldiğini anlatan öğrencilerden Songül Serpil Yetiş de,  yurtta oluşturulan sıkı disiplin sayesinde derslere daha iyi odaklandıklarının altını çizerek, verilen eğitimden dolayı hayallerini gerçekleştireceğine inandığını söyledi.

Eğitmenlerin ders konusunda öğrencilere ciddi katkılar sunduğunu ve anestezi bölümünü kazanmak istediğini belirten Derya Kılıç, “Barınma, yemek ve verilen diğer tüm hizmetlerin ücretsiz olması bizim için büyük bir avantaj. Bize bu imkanları sağlayan sayın Valimiz Münir Karaloğlu’na, Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir