HATUNİYE MEDRESESİ BİLGİ EVİ OLUYOR

default
MEDYA21– Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bazı kaynaklara göre Ertuğrul Gazi torunlarından Zeynep Hatun, kimi kaynaklarda da Artuklu’lardan Necmettin Alpi’nin kızı Zübeyde Hatun tarafından inşa edildiği varsayılan, Selçuklu mimarisi tarzında olan ve ”Türkiye Kültür Mirasları” listesinde kayıtlı bulunan Hatuniye Medresesi’ni gençlerin faydalanacağı bilgi evine dönüştürmek için çalışma başlattı.

Uzun zamandır kullanılmayan ve tahribatların oluştuğu medresede, yer yer çökme tehlikesi olan dam örtüsünde tamirat yapılacak. Ekipler, yapının taşlarını temizleyecek, tahrip olmuş ahşap kirişleri yenileyecek, kapı ve pencere doğramalarını değiştirecek, drenaj çalışmalarını yapacak, kapalı ve açık alanlarında elektrik tesisatlarını elden geçirecek.

AKILLI SINIFLAR OLUŞTURULACAK

Büyekşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, taş işlemeciliği ve hat sanatının usta örneklerine rastlanan Hatuniye Medresesi’nde yapılacak restorasyon çalışmasının ardından 12 derslikli akılı sınıflar oluşturacak. Hatuniye Medresesi Bilgi Evi’nde, kütüphane, konferans salonu, akıl ve zeka, bilişim, müzik ve resim sınıfları yer alacak.

Öğrencilere ücretsiz Fen Bilgisi, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve İngilizce eğitimleri verilecek eğitim yuvasında; öğrenciler temel dersler dışında kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerden de yararlanma imkânı bulacak. 120 günde tamamlanması planlanan bakım ve onarım çalışmalarının ardından medresede, öğrencilere eğitim hizmeti verilmeye başlanacak. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir