DAĞKAPI BURCU HAT MÜZESİ OLACAK

default
MEDYA21– UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Diyarbakır Kalesi’ni gelecek nesillere taşımak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin bu yıl “Surlar’da Diriliş Başlıyor” mottosuyla başlattığı restorasyon çalışmaları kesintisiz devam ediyor. Mayıs ayında gerçekleştirilen üçüncü etap ihaleyle Dağkapı ve Tekbeden burçları ile  7, 8 no’lu burçlar restorasyon çalışmalarına dahil edildi.

Diyarbakır Kalesi’nde yürütülen restorasyon çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Münir Karaloğlu, 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Diyarbakır Kalesi’nin korunarak gelecek nesillere aktarılmasının en önemli görevleri arasında olduğunu söyledi. Diyarbakır’da göreve başlar başlamaz surların restore edilmesi için çalışmalara başladıklarını ifade eden Karaloğlu, 5 bin 200 metre uzunluğundaki surların birçoğunda restorasyon ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Surlardaki restorasyonun 3. etabının Dağkapı Meydanı’ndaki 1, 2, 57 ve 8 no’lu burçları kapsadığını anımsatan Vali Karaloğlu, Türk Hat Sanatını Osmanlıdan Cumhuriyete taşıyan hattat Hamit Aytaç’ın Diyarbakırlı olduğuna dikkat çekerek, Dağkapı Meydanı’ndaki 1 ve 2 nolu burcu Hamit Aytaç adına hat müzesi ve hat mektebi yapacaklarını açıkladı. Karaloğlu, “Önümüzdeki dönemde onunla ilgili İstanbul’daki dostlarımızla da temasa geçip Hamit Aytaç’ın hatırasını, bu şehirde doğmuş, bu toprakların yetiştirmiş olduğu büyük hattatımızı da Diyarbakır’da gençlerimize ve insanlarımıza anlatmaya çalışacağız” dedi.  HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir