• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,27
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %3,08
KORONA VİRÜS BAKIRCILARI DA VURDU

KORONA VİRÜS BAKIRCILARI DA VURDU

Diyarbakır’da el emeği isteyen bakırcılık ile bakırdan yapılan hediyelik eşyalar da korona virüsten nasibini aldı.

MEDYA21– Diyarbakır’da asırlardır büyük emek verilerek işlenen bakırdan elde edilen hediyelik eşyalar, günümüzün salgın hastalığı korona virüse yenik düştü. Özellikle turistlerin yoğun ilgisini çeken ve vatandaşların gün içerisinde hınca hınç doldurduğu Bakırcılar Çarşısı da, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi pandemi nedeniyl iş yapamaz hale geldi.

Bakırcı esnafından Kemal Tanrıkulu, görünüşte her ne kadar yeme içme sektörünün korona virüsten daha çok etkilendiği görünse de, hediyelik eşya satan iş yerlerinin de pandemiden nasibini aldığını söyledi.
Korona virüs nedeniyle iş yapamaz duruma geldiklerini anlatan Tanrıkulu, şöyle dedi:

“Çocukluğumdan beri bu işin içindeyim. Diyarbakır’da bakırcılıkla uğraşıyoruz. Dede mesleğini devam ettiriyoruz, 4 kuşak bu işi yapıyoruz. 1944’ten beri buradayız. Diyarbakır’da bakır imalatında tek kaldık. Bölgede bakırı ham madde olarak alıp işleyen tek firmayız. Kısıtlama tüm sektörlerde olduğu gibi bizi de etkiliyor. Görünüşte ne kadar yeme içme sektörü görünse de hediyelik eşya olduğu için bizi de herkesten çok etkiledi. 20 işçi çalıştırıyoruz, burada beraber ekmek yiyoruz. Kısıtlama sürecinde dükkanlar kapalı bizim gıda da olmadığı için mecburiyet de yok cebimizden işyeri ücreti ödemeye devam ediyoruz.” (İHA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?