• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,12
 • ALTIN
  %0,67
 • BIST
  %0,17
FETİH HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

FETİH HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Diyarbakır Fethi’nin 1383’üncü yıl dönümünü etkinlikleri, Cemil Paşa Konağı’nda yer alan Fetih Duvarı’nın açılışıyla başladı.

MEDYA21- Diyarbakır Fethi’nin 1383’üncü yıl dönümünü etkinlikleri, Cemil Paşa Konağı’nda yer alan Fetih Duvarı’nın açılışıyla başladı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığınca Fetih Haftası dolayısıyla Cemilpaşa Konağı’nda, Fırat Erdoğan ve Günay Erdoğan tarafından seramiklerle hazırlanan ve Diyarbakır’ın Fethini anlatan  dokuz eserden oluşan “Fetih Duvarı” sergisi açıldı. Sergi açılışında konuşan Vali Ali İhsan Su, Diyarbakır’ın geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, Fetih Haftası’nın kent için önemli olduğunu vurguladı. Vali Su, şöyle dedi:

“Bundan 1383 yıl önce Hz. Ömer zamanında Iyaz Bin Ganm, Halid Bin Velid gibi kumandanların komutasındaki İslam ordusu Diyarbakır’ı  fethediyor ve buradan da tüm Anadolu’nun kapıları açılıyor. Bu bakımdan Diyarbakır’ın Fethi çok önemli. Fetih ile beraber Diyarbakır’ımız hakikaten bir kültür, sanat, hoşgörü, birlik, bereket şehri olmuş ve olmaya da devam ediyor. Diyarbakır’ımız tarihten bugüne her zaman hoşgörünün bereketin birliğin, beraberliğin merkezi olmuş, olmaya da devam edecek.”

Renkli etkinlikler yapılacak

Fetih Haftası’nın renkli etkinliklere sahne olacağını kaydeden Vali Su, konserler ve sergilerle vatandaşları buluşturacaklarını, Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumunu gerçekleştireceklerini aktardı. Vali Su, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu Fethi gerçekleştiren sahabe efendilerimiz, başta Peygamber Efendimiz olmak üzere tarihten günümüze vatanımız, milletimiz, ülkemizin birliği, bütünlüğü için şehit olan tüm şehitlerimize. atfedilmek üzere Mevlid-i Şerif okuyup dualar edeceğiz. 28 Mayıs’ta Lice Ashab-ı Kehf Mağarası’nda düzenlenecek Uyanış etkinliklerinde gençleri unutmadık. Gençlerimize yönelik spor karşılaşmaları olacak. Bisiklet sürüşünden tutun da judo gibi birçok etkinliği de yine bu hafta içerisinde inşallah gerçekleştirmiş olacağız.”

Diyarbakır’ı güzelleştireceğiz

Kentin kalkınması için herkesle uyum içerisinde çalışacaklarını anlatan Vali Su, şunları dile getirdi:

“Diyarbakır’ı daha güzel hale getirmek için, vatandaşlarımızın daha konforlu yaşam standardına ulaşmaları için de hem ilin Valisi olarak hem de Belediye Başkan Vekili olarak vatandaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımızla beraber Diyarbakır’ımız için çok güzel hizmetler gerçekleştireceğiz. Herkesi kentte gerçekleşecek olan Fetih Haftası etkinliklerine katılmaya davet ediyorum.”

“Fetih Duvarı” sergisi

Konuşmaların ardından Vali Su ve beraberindekiler, serginin açılışı kurdelesini kesti. Vali Su, sergiyi gezerek sanatçılardan bilgi aldı.   Büyükşehir Belediyesi personeli Fırat Erdoğan ve Günay Erdoğan tarafından seramiklerle hazırlanan ve Diyarbakır’ın Fethini anlatan sergi, dokuz eserden oluşuyor. Serginin metin yazarlığını Veysi Turhan yaptı. HABER MERKEZİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?