İKİNCİ BAHAR’DA ETKİNLİK PROJELERİ

MEDYA21- Diyarbakır’ın Ofis semtinde Yenişehir Belediyesince bir süre önce açılan ‘İkinci Bahar’ kıraathanesi, 65 yaş üstü kadın ve erkeklerin mekanı haline geldi. Konfor ve hijyenin uygulandığı bu mekanı sık sık ziyaret eden Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, “Her yaşın kendine göre güzellikleri vardır. Bu süreci kabullenerek en iyi şekilde değerlendirmeliyiz” dedi.

Hayat serüvenindeki evreler içerisinde yaşlılık döneminin kaçınılmaz olarak yaşandığına vurgu yapan Beşikci, “Yaşamış olduğumuz her evrenin elbette ki belli bir sınırı vardır. Ancak sadece yaşlılık evresinin belli bir sınırı yoktur. Hiç şüphesiz ki yaşlılık dönemini olabildiğince uzun tutup, aktif bir yaşlılık süreci geçirmemiz çoğu zaman bizlerin elindedir. Bu süreci en iyi şekilde yaşamak zorundayız. Yaşlandık diye bir köşeye çekilmek yerine, aktivitelere katılmalı, yapabileceğimiz kadar hareketli olmalı, eğersizler yapmalıyız. Bunu düşünerek 65 yaş üstü vatandaşlarımız için İkinci Bahar Kıraathanesi’ni açtık” diye konuştu.

Birbirinden becerikli personelin görev yaptığı kıraathanede, görevli Hemşire tarafından tansiyon ve kan şekeri ölçümleri yapılırken, kuaförlük hizmeti de veriliyor. Haftada bir psikolog ve doktorlar gelerek konferans veriyor, sorunları dinliyor, bilgilendirme yaparak istişarede bulunuyor.

Yenişehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Meryem Kaya, İkinci Bahar Kıraathanesinde 65 yaş üstü üyelerle yaptığı toplantıda üzerlerine düşen sorumluluğun büyük olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Yenişehir Belediyesi olarak bu sorumluluk bilinci ile değerli büyüklerimizin sağlıklı bir şekilde yaşam sürmeleri için çaba sarf ediyoruz. Değerli büyüklerimize dokunmayı ve sevmeyi en önemli motivasyon kaynağı olarak gören Kaymakam ve Belediye Başkan Vekilimiz sayın Murat Beşikci başta olmak üzere,  yönetim kadromuz, doktorlarımız, hemşiremiz ve diğer tüm ekibimizle tam bir uyum içerisinde ilk günkü heyecan ve özveri ile hizmet sunmaya devam etmekteyiz. Bu anlayış doğrultusunda büyüklerimiz için birçok yeni etkinlik projeleri düzenlemek istiyoruz.  Bu etkinlikler arasında üyelerimizin sağlık durumlarına göre psiko-sosyal destek çalışmaları, kültürel ve sanatsal etkinlikler, sağlık taramalarının yapılması, halk müziği korosunun kurulması, teknoloji kullanımı, okuma-yazma seferberliği, hobi kursları, bahçe düzenlenmesi ve haberleşme olarak sıralayabiliriz. Evimiz olarak gördüğümüz bu mekanımızda bulunan değerli büyüklerimizi aile sıcaklığındaki sosyal yaşam alanlarımızın baş köşesinde her zaman görmek istiyoruz ve bu isteğimizi gerçekleştirmek için her anı fırsat olarak görmekteyiz. Çünkü bizim amacımız değerli büyüklerimizin insan onuruna yakışır bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olmaktır.” HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir