İLAÇLAMA ORDUSU İŞ BAŞINDA

 

İLAÇLAMA ORDUSU İŞ BAŞINDA

HABER MERKEZİ-Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığını korumak ve bulaşıcı hastalıkları önlemek amacıyla kent merkezi ve tüm ilçelerde ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, halk sağlığını tehdit eden sivrisinek, karasinek, tatarcık gibi haşerelerle 17 ilçede 312 personel ve 65 araçla, Sağlık Bakanlığı onaylı Biyosidal ilaçlarla vektörel mücadeleyi sürdürüyor.

             Her türlü bulaşı hastalığa karşı Dünya Sağlık Örgütü standartlarında olan ilaçların kullanıldığı çalışmalarda ekipler, sağlığı tehdit eden her türlü haşerenin bulunabileceği köşe bucağı ilaçlıyor. Sağlık İşleri Daire Başkanı Kasım Aydın,  sivrisinek, karasinek gibi haşerelerle mücadelede, özellikle site bahçeleri, bodrumlardaki ve atık durumundaki malzemelerin üzerinde kalan su birikintileri ve apartmanların kanalizasyon bağlantılarının bu tür canlıların üremesinde önemli bir faktör oluşturduğunu söyledi.

Kimyasal ilaçla mücadelenin doğaya daha fazla ilaç kalıntısı bırakma anlamına geldiğini dile getiren Aydın, “Bu nedenle sivrisinek ve karasinek türü canlıların üremesine engel olacak her türlü su birikintisi ve üreme noktalarını kurutmak esastır. Büyükşehir Belediyesi olarak hedefimiz bu tür canlıları kaynağında yok etmektedir” dedi.

             12 AY DEVAM EDECEK

Aydın, son dönemlerde sıcaklıkların ani yükselmesi ve iklimsel değişikler nedeniyle sivrisineğe benzer böceklerin arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bu canlılar insanların psikolojisini bozacak etkide bulunuyor. Bu tür canlılar tamamen zararsız ve ısırma eğilimi göstermezler. Sadece akşam saatlerinde ve sabahın erken saatlerinde ortaya çıkıp insanlarda psikolojik açıdan rahatsızlık uyandırmaktadır. Büyükşehir Belediyesi olarak 12 ay boyunca vektörel mücadelemiz hız kesmeden aralıksız bir şekilde devam edecek.”

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir